Karol III. má rakovinu

EurópaSpravodajstvo

Aktualizované 15.30 hod.

Buckinghamský palác oznámil, že britský kráľ Karol III. má rakovinu. Z tohto dôvodu začal včera (5.2.) liečbu. Zatiaľ nie je známe, o aký druh rakoviny ide, údajne to však nesúvisí s prostatou.

„Počas nedávneho vyšetrenia kráľa súvisiaceho s nezhubným zväčšením prostaty bol zaznamenaný samostatný problém, ktorý vyvoláva obavy. Následné diagnostické testy identifikovali formu rakoviny,“ vyhlásil Buckinghamský palác.

Lekári odporučili Karolovi, aby na čas liečby odložil svoje verejné vystúpenia. Mali by ho zastúpiť vysokopostavení členovia kráľovskej rodiny. Karol sa však bude venovať štátnym záležitostiam zo svojho úradu. Podľa Buckinghamského paláca je pozitívne naladený a teší sa na čo najskorší návrat k verejnej službe. V nedeľu (4.2.) sa zúčastnil bohoslužby v Sandringhame.

Foto
Karol sa rozhodol oznámiť svoju diagnózu, aby zabránil špekuláciám  / TASR

Karol minulý týždeň absolvoval operáciu v súvislosti so zväčšenou prostatou v súkromnej nemocnici The London Clinic. Nedávno tam bola hospitalizovaná aj Catherine, princezná z Walesu, ktorá podstúpila operáciu v oblasti brucha. 75-ročný panovník sa rozhodol oznámiť svoju diagnózu, aby zabránil špekuláciám a v nádeji, že to pomôže verejnosti pochopiť všetkých ľudí s rakovinou na celom svete.

Britský panovník povzbudzuje mužov, aby si nechali vyšetriť prostatu podľa odporúčaní verejného zdravotníctva. Britská Národná zdravotná služba následne zaznamenala prudký nárast vyhľadávaní výrazu zväčšená prostata. Karol je veľmi rád, že jeho diagnóza má pozitívny vplyv na zdravotné povedomie verejnosti.

Britský princ Harry, vojvoda zo Sussexu, priletel dnes do Londýna, aby sa stretol so svojím otcom. Karol zatelefonoval obom synom a oznámil im diagnózu. Harry preto zrušil plánovaný program, čo vyvoláva väčšie obavy z vážnosti zdravotného stavu britského panovníka. Do Londýna odletel sám, vojvodkyňa zo Sussexu zostane v Kalifornii s dvoma deťmi, princom Archiem a princeznou Lilibet. Návšteva Harryho by mohla priniesť do kráľovskej rodiny dlho očakávané zmierenie.

Napriek tomu, že vojvoda zo Sussexu má so svojím otcom problematický vzťah, sú v kontakte. Jeho spor s bratom, princom Williamom, však aj naďalej trvá. Karol po pohrebe svojho otca, vojvodu z Edinburghu, vyzval synov:

„Chlapci, prosím. Nerobte mi z posledných rokov utrpenie.“

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre