Karpatskú kraslicu si môžete pozrieť virtuálne

VýchodKultúra

Prezentovaný súbor vyše tisíc kraslíc a veľkonočných dekorácii na výstavné účely poskytlo viac než sto autorov z jednotlivých regiónov Slovenska, Poľska, Maďarska, Rumunska a štátu Pensylvánia v USA.

Foto
Dvadsiaty ôsmy ročník medzinárodnej výstavy Karpatská kraslica ostal bez vernisáže, sprístupnenia v múzeu aj súťažného vyhodnotenia / Vihorlatské múzeum

Aktuálna pandémia ochromila aj kultúru. Výnimkou nie sú ani múzeá na východe. Tohtoročná výstavná kolekcia 28. ročníka medzinárodnej súťažnej výstavy Karpatská kraslica 2020 vo Vihorlatskom múzeu v Humennom ostala vzhľadom k aktuálnej situácii bez vernisáže, sprístupnenia v múzeu a aj súťažného vyhodnotenia. Jej priaznivci si ale časť rozsiahlej kolekcie kraslíc autorov z európskych krajín karpatského regiónu i zámoria môžu pozrieť vďaka virtuálnej prezentácii na webovej stránke múzea.

Jana Fedičová z Vihorlatského múzea v Humennom uviedla, že prezentovaný súbor vyše tisíc kraslíc a veľkonočných dekorácii na výstavné účely poskytlo viac než sto autorov z jednotlivých regiónov Slovenska, Poľska, Maďarska, Rumunska a štátu Pensylvánia v USA. Nová kolekcia kraslíc autorov z Ukrajiny vzhľadom na opatrenia proti šíreniu ochorenia Covid-19 ostala napokon za hranicami.

Foto
Netradičné a originálne kraslice si môžete pozrieť aspoň virtuálne  / Vihorlatské múzeum

Zaujímavým obohatením prezentovanej výstavnej kolekcie je podľa Vihorlatského múzea súbor kraslíc z Pensylvánie v USA. Autormi kraslíc sú Marko Jesko a Jozefína Blackwel s rodinnými zväzkami v okresoch Vranov nad Topľou a Sabinov.

„Vzácna kolekcia predstavuje z tohto teritória Slovenska v ďalekom zámorí uchovávanú pôvodnú techniku zdobenia veľkonočných kraslíc nanášaním vosku a vyškrabávaním vzorov. Táto kolekcia sa stáva súčasťou rozsiahlej stálej zbierky kraslíc etnografického fondu Vihorlatského múzea v Humennom,“ vysvetlila Fedičová.

Virtuálnu prezentáciu tohtoročnej výstavy nájdete na stránke www.muzeumhumenne.sk. 

 

Zdroj: SITA

Komentáre