Prípad Kuciak: Motívom mohli byť odhalenia v kauze Donovaly

SlovenskoSpravodajstvo

Aktualizované 13.30 hod.

Pred senátom Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku včera (21.1.) pokračovalo hlavné pojednávanie v kauze vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Okrem iných vypovedali aj kolegovia Kuciaka, ktorí sa zhodli na tom, že motívom mohli byť jeho odhalenia v kauze Donovaly. Splnomocnenci poškodených zdôraznili, že kauzu dozoroval prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Maroš Žilinka, pričom z prípravy jeho vraždy je obvinená Alena Zsuzsová.

Komentátor portálu Aktuality.sk Dag Daniš uviedol, že jedným z možných motívov vraždy by mohol byť článok, v ktorom Kuciak upozornil na chyby vyšetrovateľa Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Štefana Jombíka pri vyšetrovaní kauzy daňových podvodov na Donovaloch. Prokurátor napokon zobral prípad Jombíkovi a v súčasnosti je v kauze obvinený Kočner. Tento motív uviedli aj ďalší kolegovia Jána Kuciaka, Annamária Škarbová Dömeová, Ján Petrovič, Marek Vagovič a Peter Bárdy. „Nevedel, ako ukončiť tie články, ktoré odhaľovali to, čomu sa on zrejme dlhodobo venoval,“ povedal Petrovič. Daniš skonštatoval, že Kuciak odmietal spoluprácu s orgánmi činnými v trestnom konaní, pričom ich zistenia považoval za katastrofálne: „Boli tu isté informácie, či Kuciak nepracoval pre Žilinku či Lipšica, tak ma presviedčal, že s Lipšicom nemá takmer žiaden vzťah a Žilinku nepozná.“

Foto
Tomáš Szabó / TASR

„Zoltán Andruskó už od jesene vypovedal ku príprave vraždy Maroša Žilinku. Jeho meno v tom čase nebolo vôbec známe. Zoltán Andruskó si meno Žilinku nemohol nijako vymyslieť a jediným človekom, ktorý mal motív zavraždiť Kuciaka a Maroša Žilinku, bol len Marian K.,“ povedal splnomocnenec poškodených Daniel Lipšic.

Obhajca obžalovaného Kočnera Marek Para uviedol, že jeho klient je médiami dopredu odsudzovaný. Narážal aj na informovanie kolegov Kuciaka o prípade. Para nepovažuje kauzu Donovaly za tak závažnú pre jeho klienta, aby bola motívom na objednávku vraždy. Zároveň doplnil, že súčasťou námietok voči vedeniu konania je aj odopretie práva na spravodlivý proces a porušovanie prezumpcie neviny.

Na súde vypovedal aj majiteľ svadobného štúdia a modelingovej agentúry zo Svidníka Maroš Vachna, pre ktorého fotila aj dcéra Zsuzsovej. Z jeho výpovede nebolo súdu jasné, čím vie prispieť k objasneniu skutkového stavu vraždy. Splnomocnenec poškodených Roman Kvasnica skonštatoval, že by sa svedka spýtal oveľa viac otázok, ale môže to urobiť až potom, čo sa prečíta komunikácie prostredníctvom šifrovacej aplikácie Threema medzi Zsuzsovou a Kočnerom.

Na hlavnom pojednávaní sú dnes (22.1.) opäť prítomní všetci obžalovaní. Senát ŠTS nemá pochybnosti o zákonnosti získania komunikácie Kočnera prostredníctvom aplikácie Threema. „Súd nemá pochybnosti o zákonnosti získania tohto dôkazu,“ vyhlásila Sabová. Vyšetrovateľ Peter Juhás dostal vyextrahovanú zálohu komunikácie od Europolu na DVD nosiči. Na tom sa nachádzala tabuľka, z ktorej sa čítala Threema už v kauze falšovania zmeniek televízie Markíza. Sabová dodala, že komunikácia pochádza z ôsmich telefónov. Zatiaľ však nie je jasné, či ide o telefóny aj iných obžalovaných ako Kočnera. Svedok Peter Tóth vypovedal, že polícii odovzdal dva telefóny.

Threema sa dnes nebude čítať. Sabová plánuje najprv vykonávať naplánované dôkazy a svedecké výpovede. Splnomocnenci poškodených a prokurátor ich chceli čítať už teraz, kým vypovedajú obžalovaní, pretože ich chceli konfrontovať so správami. Sabová argumentovala, že ich po čítaní môže zavolať vypovedať znova. Para namietal zákonnosť použitia Threemy ako dôkazu už od minulého roka vrátane kauzy falšovania televíznych zmeniek, ale ani v tom prípade mu senát nevyhovel.

Zsuzsová opätovne využila svoje právo nevypovedať. Urobila tak napriek tomu, že prvý deň pojednávania avizovala, že vypovedať bude, ale neskôr. Zsuzsová uviedla, že sa ku skutku vraždy nevie vyjadriť, keďže ho pozná iba zo spisu a médií. Zároveň dodala, že výpovede Marčeka a Szabóa potvrdzujú to, že Zoltán Andruskó klame.

Sabová a prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry dnes čítali výpovede Zsuzsovej z vyšetrovania kauzy, v ktorých za možného objednávateľa vraždy označila aj spolumajiteľa Penty Jaroslava Haščáka. S tým mal spolupracovať niekdajší príslušník Slovenskej informačnej služby Peter Tóth. Haščáka považovala za jediného s mocou na to, aby dal Kuciaka zabiť. Zároveň pred rokmi údajne zverejnil jej komunikáciu s advokátom Danielom Lipšicom. Zsuzsová tvrdí, že by jej Kočner nezveril likvidáciu novinára kvôli jej psychickým problémom.

V jednej z výpovedí tiež nevylúčila, že by mohol za vraždou stáť Zoltán Andruskó, ktorý jej mal dlhovať peniaze. Podľa jej slov mal problémy s daňami, kvôli ktorým čelí obžalobe na Okresnom súde Bratislava V. Andruskó chcel podľa Zsuzsovej získať milión eur, ktoré ponúkol bývalý premiér Robert Fico ako odmenu za informácie vedúce k vrahom Kuciaka.

Zsuzsová sa priznala, že komunikovala s bývalým podpredsedom parlamentu Martinom Glváčom, predsedom Bratislavského samosprávneho kraja Jurajom Drobom, bývalým prokurátorom Reném Vanekom, predsedom Národnej rady Andrejom Dankom, lídrom hnutia Sme rodina Borisom Kollárom či s Lipšicom.

Súd zvažuje, že z dôvodu urýchlenia procesu vylúči obžalovaného Miroslava Marčeka na samostatné konanie. Ten sa priznal, že zastrelil Kuciaka a Kušnírovú. Na súde znova vypovedajú obžalovaní, pričom procesné strany a súd sa ich pýtajú doplňujúce otázky. Na ŠTS by sa mali dostaviť aj členovia komanda, ktoré sledovalo novinárov, Peter Tóth, Štefan Mlynarčík a Miroslav Kriak.

 

Zdroj: TASR


 

 

Komentáre