Kazítka skončili. Domáce spotrebiče sa budú opravovať. A mali by vydržať dlhšie

EurópaZaujímavosti

Európska únia zaviedla právo na opravu tovaru. Chce viac chrániť spotrebiteľov, zjednodušiť prístup k náhradným dielom a zlacniť servis domácich spotrebičov. Súčasťou nového práva na opravu by mala byť aj výroba opraviteľných produktov s dlhšou životnosťou, lepšia informovanosť spotrebiteľov a rozšírená záruka.

Foto
Reálny dôvod, prečo sa elektrospotrebiče, biela aj čierna domáca technika, musia vymieňať oveľa častejšie ako v minulosti, určite existuje, väčšina z nich totiž obsahuje súčiastky, ktoré sa v prípade poruchy už nedajú vymeniť (Ilustračná fotografia)  / europskenoviny.sk

Určite ste už počuli o záhadných kazítkach, ktoré výrobcovia tajne montujú do spotrebičov, aby sa vám tesne po vypršaní záruky pokazili tak, že sa už nebudú dať opraviť. A prinútili vás tak kúpiť si nový televízor, práčku alebo chladničku. 

Spomínate si ešte na staré dobré práčky, chladničky, embéčky a trabanty, ktoré sa dali opravovať donekonečna a vydržali celé desaťročia? Určite máte po dedovi v domácej dielničke nejaký nástroj, prístroj či spotrebič, ktorý si kúpil pred 50 rokmi, vydržal fungovať dodnes a dokonca ho ešte používate.

Nostalgia po minulých poctivých, zlatých časoch a super odolných spotrebičoch, ktoré pretrvali storočia, je síce fajn, no sprisahanecké teórie o tajomných kazítkach patria skôr do sféry konšpirácií. Nikdy sa nikde nepreukázalo, že výrobca do spotrebiča vložil súčiastku, ktorá ho po uplynutí určitého času dokázala trvale znefunkčniť. Podľa odborníkov ide skôr o kombináciu materiálov a technológií v najviac namáhaných častiach produktov. 

Foto
Náhradné diely a súčiastky jednoducho výrobcovia nie sú povinní dodávať a výrobok sa tak často po dvoch alebo piatich rokoch stane bezcenným odpadom (Ilustračná fotografia) / ec.europa.eu

Nedostupné súčiastky

Reálny dôvod, prečo sa elektrospotrebiče, biela aj čierna domáca technika, musia vymieňať oveľa častejšie ako v minulosti, však určite existuje. Väčšina z nich totiž obsahuje súčiastky, ktoré sa v prípade poruchy už nedajú vymeniť. 

Z jednoduchého dôvodu, na trhu nie sú a nevyrábajú sa. Náhradné diely a súčiastky jednoducho výrobcovia nie sú povinní dodávať a výrobok sa tak často po dvoch alebo piatich rokoch stane bezcenným odpadom. To, samozrejme, vytvára nepriamy tlak na jeho náhradu novým. 

Situácia v Európskej únii sa však za posledné roky zásadne zmenila. S tonami zbytočného elektroodpadu, ktorý sa nedá opraviť z dôvodu nedostupnosti lacných náhradných dielov, sa rozhodol Brusel skoncovať. Po novom by mal byť každý spotrebič počas určitého časového obdobia opraviteľný.

Foto
V roku 2019 sa v Európe vyhodilo 53 miliónov ton elektronického odpadu. Európania ročne vyprodukujú viac ako 16 kilogramov elektronického odpadu na osobu. Polovicu tvoria pokazené domáce spotrebiče (Ilustračná fotografia)  / europskenoviny.sk

Milióny ton elektroodpadu

Z európskeho prieskumu verejnej mienky Eurobarometer vyplýva, že 77 percent občanov Únie uprednostňuje opravu zariadenia pred jeho výmenou. A až 79 percent respondentov si myslí, že výrobcovia by mali mať zákonnú povinnosť uľahčiť spotrebiteľom opravu digitálnych zariadení alebo výmenu ich jednotlivých častí. 

V roku 2019 sa v Európe vyhodilo 53 miliónov ton elektronického odpadu. Európania ročne vyprodukujú viac ako 16 kilogramov elektronického odpadu na osobu. Polovicu tvoria pokazené domáce spotrebiče. 

Európska únia recykluje približne 40 percent z tohto odpadu. Podiel domácich spotrebičov na európskom trhu nie starších ako päť rokov, ktoré sa nedajú opraviť, zároveň stúpol na 10 percent.

Foto
Pre všetky spotrebiče uvedené na európsky trh začali platiť od marca 2020 nové pravidlá týkajúce sa práva na opravu a dostupnosti náhradných dielov (Ilustračná fotografia) / ec.europa.eu

Dlhší život techniky

Začiatkom októbra 2019 predstavila Európska únia nové pravidlá pre takzvaný Ekodizajn. Právo na opravu sa stalo súčasťou Smernice o ekologickom dizajne, kde patria tiež nové energetické štítky, ktoré výrobky označujú na sedemstupňovej škále od A do G a sú na nich aj QR kódy, ktoré spotrebiteľom poskytujú viac informácií. 

Pre všetky spotrebiče uvedené na európsky trh začali platiť od marca 2020 nové pravidlá týkajúce sa práva na opravu a dostupnosti náhradných dielov. 

Opatrenia sú súčasťou širšieho úsilia o zamedzenie znečisťovania životného prostredia výrobkami, ktorým možno predĺžiť trvácnosť a ktoré možno urobiť energeticky úspornejšími. Cieľom je predĺžiť životnosť spotrebičov a znížiť tým produkciu skleníkových plynov pre výrobu nových.

Foto
Dôležitou súčasťou opatrení je aj povinná dostupnosť náhradných dielov. Tie musia byť pri chladničkách dostupné minimálne 7 rokov, pre práčky, sušičky a umývačky riadu dokonca 10 rokov (Ilustračná fotografia) / Flickr/Archive

Energia, CO2, úspora

Týka sa to hlavne domácich spotrebičov ako sú chladničky, práčky, umývačky riadu, elektronické displeje vrátane televíznych obrazoviek, ale aj elektrických motorov, transformátorov energie a zváracích zariadení.

Základnými benefitmi pre Európu by mala byť celková úspora takmer 200 terawatthodín energie ročne – čo predstavuje rovnaké množstvo energie, ktoré spotrebuje za jeden rok Dánsko. Ďalej redukcia 46 miliónov ton emisií oxidu uhličitého CO2Ale hlavne finančný efekt pre domácnosti – priemerná európska domácnosť by mala ročne ušetriť sumu približne 150 eur.

Dôležitou súčasťou opatrení je aj povinná dostupnosť náhradných dielov. Tie musia byť pri chladničkách dostupné minimálne 7 rokov, pre práčky, sušičky a umývačky riadu dokonca 10 rokov, pričom jednotlivé typy náhradných súčiastok sú pri každom výrobku presne definované. Výrobca pritom musí v priebehu tohto obdobia vedieť zákazníkovi doručiť požadovaný náhradný diel do 15 dní. 

Foto
Právo na opravu sa stalo súčasťou Smernice o ekologickom dizajne, kde patria tiež nové energetické štítky, ktoré výrobky označujú na sedemstupňovej škále od A do G a sú na nich aj QR kódy, ktoré spotrebiteľom poskytujú viac informácií (Ilustračná fotografia) / europskenoviny.sk

Stimuly za opravu

Nemecká ministerka životného prostredia Svenja Schulze sa v súvislosti s iniciatívou práva na opravu vyjadrila, že v ďalšom kroku by mali byť výrobcovia povinní uviesť, ako dlho sa očakáva, že produkt bude fungovať, a opraviť ho, ak sa pokazí skôr. Spoločnosti a firmy by to povzbudilo k tomu, aby vyrábali odolnejšie výrobky. Environmentalisti a skupiny za práva spotrebiteľov zase žiadajú, aby sa právo na opravu rozšírilo na ďalšie výrobky ako smartfóny, laptopy a ďalšiu malú elektroniku.

Nová európska legislatíva nezabúda ani na digitálne zariadenia so softvérom. Softvérové aktualizácie mali byť vratné a nemali by viesť k zníženiu výkonnosti zariadenia. Aktualizácie by mali byť k dispozícii počas istého minimálneho obdobia a spotrebitelia by mali byť v čase nákupu zariadenia plne informovaní o ich dostupnosti.

Europoslanci tiež požadujú stimuly pre spotrebiteľov, ktorí sa rozhodnú pre opravu namiesto výmeny výrobku. Mohli by medzi ne patriť napríklad predĺžená záruka či povinnosť poskytnúť spotrebiteľovi počas trvania opravy náhradný výrobok.

Foto
Zabezpečenie opravy spôsobí posilnenie celého surovinového reťazca a umožní tvorbu nových pracovných miest. Odteraz budú musieť výrobcovia uvádzať na výrobku informácie o životnosti, a tým sa vytvorí tlak na ich dlhšiu životnosť (Ilustračná fotografia) / Flickr/Archive

Kazítkam odzvonilo

Začiatkom apríla tohto roku prijali poslanci Európskeho parlamentu uznesenie o požiadavkách pre legislatívny návrh Európskej komisie o práve na opravu. Podporili ich aj viacerí slovenskí europoslanci. „Stále sa stretávame s nedostatkom informácií o možnostiach opravy, nedostupnými náhradnými dielmi či ekonomickou neúnosnosťou opravy, keď je ľahšie kúpiť si nový výrobok ako opraviť starý,“ uviedla europoslankyňa Miriam Lexmann.

Jej kolega Robert Hajšel ocenil, že aj vďaka pozmeňovaciemu návrhu, ktorého bol spoluautorom, sa europarlamentu podarilo zakázať zabudovávanie takzvaných kazítok do spotrebičov a že ľudia budú mať konečne garantované právo na opravu pokazeného výrobku. 

„Výrobcom sa to veľmi nepáči, ale zabezpečenie opravy spôsobí posilnenie celého surovinového reťazca a umožní tvorbu nových pracovných miest. Odteraz budú musieť výrobcovia uvádzať na výrobku informácie o životnosti, a tým sa vytvorí tlak na ich dlhšiu životnosť, opísal situáciu Hajšel.

„V súčasnosti produkujeme obrovské množstvo odpadu, ktorý je často ťažko recyklovateľný. Ak by sme zvýšili množstvo produktov, ktoré sú vhodné na opravu, na skládkach by skončilo oveľa menej odpadu. Napokon, dlžíme to aj našej planéte. Spotrebitelia však musia mať garantovanú aj dlhšiu životnosť produktov a mať zaručenú širšiu záruku ako v súčasnosti. Je dôležité, aby sme mali právo naše zariadenia opraviť,“ komentoval situáciu slovenský europoslanec Martin Hojsík. 

 

Zdroj: ec.europa.eu/europskenoviny.sk/TASR

Komentáre