Kde si hľadajú študenti letnú brigádu?

KošiceSpravodajstvo

Po letnom zárobku sa obzerajú čoraz mladšie ročníky a brigádovať v lete chcú už aj stredoškoláci.

S blížiacimi sa prázdninami si čoraz viac študentov hľadá brigádu na leto. Zatiaľ čo mladí muži preferujú sťahovacie práce, pomocné práce na stavbe či v sklade, dievčatá skôr lákajú práce hostesiek a upratovanie v hoteloch či kanceláriách. Študentom môže rozšíriť možnosti, ak majú platný preukaz na prácu s potravinami, ktorý vystavuje odborný lekár. Trh práce s brigádami sa každé leto riadi podobným scenárom a existujú aj pozície, na ktoré sa opakovane nedarí nájsť dosť uchádzačov.

„Ťažko obsaditeľné sú pozície v obchodoch. Či už ide o pokladníkov alebo dokladačov tovaru. Nie je to ani tak pre to, že by o tieto pozície nebol záujem, ale je ich veľa a ak si môže mladý človek vybrať niečo „zaujímavejšie“ predajňa ide na posledné miesto v atraktivite a niektoré firmy majú problém zohnať ľudí,“ priblížila situáciu Nikola Richterová z portálu profesia.sk.

Po letnom zárobku sa obzerajú čoraz mladšie ročníky a brigádovať v lete chcú už aj stredoškoláci. Tí ale musia mať splnené základné podmienky. „Stredoškoláci môžu brigádovať až po splnení dvoch podmienok: Vek minimálne 16 rokov a ukončená povinná školská dochádzka, ktorá je zo zákona 10 rokov,“ informovala Petra Vansáčová zo Študentského servisu v Košiciach.

Foto
ilustračné foto / TASR

Študenti si sú vedomí toho, že brigáda im má vyplniť len letné mesiace a hlavnou motiváciou nie je zaujímavý riadok v žiotopise ale hlavne zárobok. „Študenti si vyberajú brigády primárne podľa výšky odmeny. Takisto preferujú brigády, ktoré sú na celý deň, aby sa im to oplatilo, nemajú v obľube práce, v ktorých sú potrební len dve-tri hodiny,“ dodala Vansáčová.

Mzda sa v jednotlivých častiach Slovenska líši. Podľa portálu superbrigady.sk je priemerná odmena pri brigádach 3 eur a 39 centov na hodinu v Košiciach. V Bratislave je ale situácia pre študentov oveľa priaznivejšia a priemerná hodinová mzda pri brigádach je 4 eur a 12 centov.

Množstvo študentov sa snaží využiť schopnosti a vedomosti, ktoré nemajú ostatní a ponúkajú rôzne doučovania a kurzy.  Kvalitným doučovaním cudzieho jazyka si vedia privyrobiť aj 10 eur za hodinu, čo je podstatne viac ako pri obyčajných brigádach.

 

Autor: MARTIN MAJDÁK

Komentáre