Kedy môže tetovanie vyblednúť?

SlovenskoZaujímavosti

Podľa skúseného tatéra môže byť dôvodom nekvalitné prevedenie alebo ďalšie faktory.

Tetovanie bolí menej ako depilácia. Tvrdí to košický tatér Ivan, ktorý sa k tomuto „skrášľovaniu tela“ venuje už dvadsať rokov. Ako uviedol, dostal sa k tomu náhodou. Keď raz prišiel jeho spolužiak po prázdninách do školy potetovaný, začali sa tetovať navzájom.

„Ukázal mi, ako sa to robí, vtedy ešte takým starým spôsobom – ihly, nitka tuš. A začali sme sa navzájom tetovať. Tak sa to nakoniec rozvíjalo, až som si kúpil prvý strojček a teraz to už robím profesionálne,“ povedal tatér Ivan.

Podľa jeho slov certifikáty u nás na Slovensku nie sú a ani nefungujú. A keď má náhodou nejaký tatér certifikát, tak to nič neznamená. Vybrať si správneho tatéra si človek musí len na základe odporúčaní svojich známych, ktorí už majú tetovanie. V štúdiu mu už poriadia s motívom, jeho veľkosťou i umiestnením. Bolesť už musí prekonať každý sám.

„Každý to prežíva ináč, niekto to vôbec necíti, niekto to cíti viacej. Ženy mi to opisujú tak, že to bolí ako depilácia. Je to také pálenie, štípanie. Priateľka mi skúšala niečo depilovať a je to podľa mňa horšie ako tetovanie. Ale závisí to od miesta, sú miesta citlivejšie, ale sú miesta, ktoré sú úplne v pohode. Najhoršie sú miesta, ktoré sú citlivé na šteklenie, vnútorné strany rúk, nôh, kolená z vnútornej strany, respektíve z tej spodnej strany, tam kde máte jemnú kožu. Tam je to veľmi bolestivé, alebo pri kostiach,“ vysvetlil košický tatér.

Foto
O tetovanie sa treba starať a chrániť ho pred slnkom / TV KOSICE

Nepriatelia „tetovačiek“

Miesto, ktoré si chce dať človek tetovať, sa dá umŕtviť, no koža potom ako keby stvrdne a nie je taká elastická, čiže nespolupracuje. Tatér Ivan odporúča pred samotným tetovaním dobre sa vyspať, najesť sa a byť v pohode. Po zákroku je potom veľmi dôležité starať sa o potetované miesto.

Najväčší nepriateľ tetovaní je slnko, keďže samotná čierna farba priťahuje slnečné žiarenie ešte viac, ako obyčajne. Človek s tetovaním by mal na slnku používať opaľovací krém s vyšším faktorom. To zabráni skoršiemu starnutiu tetovania a aj farby vydržia sviežejšie po dlhú dobu. Okrem toho by si človek mal dávať pozor aj vtedy, keď je alergik.

„Netreba ísť na testy, ale človek, ktorý je alergický na nejaké veci, by si mal dať pozor. Lebo farby obsahujú čiastočky kovu, vďaka ktorým farba drží v pokožke. A na kov môže byť človek alergický, respektíve na niektoré prvky kovu. Človek by si mal zistiť, do akej miery je alergický, alebo či bude na to alergický. Napríklad farby ako je žltá, červená alebo zelená, bývajú u niektorých ľudí zle prijímané, respektíve vznikne menšia alergická reakcia,“ vysvetlil Ivan.

Nepriateľom môže byť aj voda, nadmerný pohyb alebo zle zvolená mastička. Takúto mastičku si môžete zakúpiť priamo v tetovacom štúdiu alebo v lekárni. Slúži na to, aby „chrastičky“ udržiavala pružné a aby odpadli prirodzenou cestou.

Foto
Tatéri certifikáty nemajú, na SLovensku vraj nič neznamenajú / TV KOSICE

Kedy obrázok vybledne?

Ďalšou negatívnou myšlienkou v spojení s tetovaniami môže byť predpoklad, že tetovanie časom vybledne. Môže za to aj zanedbaná starostlivosť a najmä slnečné lúče. Alebo to môže mať aj iné dôvody.

„Môže to byť nekvalitným prevedením tetovania, nekvalitnou farbou alebo nekvalitným staraním sa. Renomované štúdiá sú, čo sa týka farieb a týchto vecí, na špičkovej úrovni. Potom je to už práca samotná a druhá vec je taká maličkosť, môže to závisieť aj od pigmentu pokožky nositeľa. Ľudia, ktorí sú svetlejší, tak im tetovanie chytá veľmi pekne, sú veľmi výrazné a tmavé, naopak ľudia, ktorí sú snedší, majú menej výrazné farby,“ ozrejmil Košičan Ivan.

Ako ďalej uviedol, najlepšie obdobie dať si tetovanie, je jeseň, zima alebo skorá jar. Pretože potom by tetovanie nemalo ísť na slnko a takisto na opálenú pokožku sa zle tetuje. Podľa košického tatéra farby nie sú vtedy také výrazné a tetovanie poriadne nevidno. To znamená, že najlepšie je, keď je človek vyblednutý.

 

Autorka: TÍMEA UDVARDYOVÁ

Komentáre