Kežmarok začal s výstavbou fontány v blízkosti radnice

VýchodSpravodajstvo

Cieľom projektu je eliminácia negatívnych vplyvov zmeny klímy na mestské prostredie.

Mesto Kežmarok v týchto dňoch začalo s výstavbou fontány, ktorá by mala už o tri mesiace pribudnúť v blízkosti tamojšej radnice. Ako informovala vedúca oddelenia územného plánu, životného prostredia a stavebného poriadku mestského úradu Eva Kelbelová, projekt je vyčíslený na takmer 194-tisíc eur, pričom je čiastočne financovaný z Programu cezhraničnej spolupráce Interreg V - A Poľsko - Slovensko 2014 – 2020: „V tomto prípade nejde len o výstavbu samotnej fontány, ale o komplexnú úpravu celej zelenej plochy pred radnicou. Rozsah stavebných úprav zahŕňa realizáciu vodného prvku s príslušnou technológiou zabudovanou v suteréne radnice, úpravu stropu suterénu, dláždené plochy, osvetlenie, lavičky, odpadkové koše, mobilnú zeleň, stojan na bicykle a výtokový stojan na vodu.“

Foto
Vizualizácia projektu / Mesto Kežmarok

Súčasťou projektu je aj premiestnenie klietky hanby. O mieste výstavby fontány rozhodla studňa, ktorá sa nachádza v suteréne radnice. „Súčasne sa naskytla možnosť opraviť izoláciu stropu suterénu a zrevitalizovať priestor pred radnicou, kde je teraz pomerne málo kvalitná zeleň. Obyvatelia tak získajú kvalitný priestor v rámci srdca námestia na krátky oddych,“ uviedla Kelbelová.

Cieľom projektu je eliminácia negatívnych vplyvov zmeny klímy na mestské prostredie. Kežmarská fontána bola v 70. rokoch minulého storočia umiestnená oproti radnici. Samospráva opakovane evidovala verejný dopyt po vrátení fontány na námestie. Tá nová bude dizajnérsky prispôsobená súčasných trendom, ale zároveň zohľadní aj historickú pamiatkovú zónu.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre