Kežmarský festival ľudových remesiel EĽRO sa vracia. Bude sa konať druhý júlový týždeň

VýchodSpravodajstvo

Festival Európske ľudové remeslo (EĽRO) sa po dvoch rokoch vráti do svojej pôvodnej podoby, tradičnými ľudovými remeslami by tak mal Kežmarok opäť ožiť druhý júlový víkend.

Foto
Mesto pod Tatrami bude počas troch júlových festivalových dní žiť okrem remesiel a folklóru aj modernou hudbou a sprievodným programom pre všetky vekové kategórie / TASR

V poradí 30. ročník festivalu sa má konať na Hlavnom a Hradnom námestí od piatka 8. júla do nedele 10. júla. „EĽRO je o európskom remesle, tradíciách, hudbe, speve, a hlavne o ľuďoch. A preto sme sa rozhodli tento jubilejný ročník venovať všetkým ľuďom a všetkým remeselníkom. Celý festival bude o zábave, bude sa niesť v priateľskom duchu a vráti sa k oslave tradícií a remesiel,“ povedal primátor Kežmarku Ján Ferenčák.

Obyvatelia a návštevníci Kežmarku sa môžu tešiť predovšetkým na domáce súbory. Snahou je pritiahnuť aj významné súbory z Česka, Poľska a Maďarska.

Mesto pod Tatrami bude počas troch festivalových dní žiť okrem remesiel a folklóru aj modernou hudbou a sprievodným programom pre všetky vekové kategórie. Súčasťou ponuky bude tiež prehliadka expozícií na Kežmarskom hrade a podujatie Krvavé dejiny.

 

Foto
Ostatný, v poradí 29. ročník festivalu sa konal v roku 2019, historickými bránami mesta vtedy prešlo počas troch dní celkovo 65-tisíc návštevníkov / TASR

Prehliadky hradu budú tento rok počas dňa bez obmedzení a návštevníci sa budú môcť voľne pohybovať po expozíciách. Večery budú patriť tradičným a vyhľadávaným divadelným predstaveniam. Témou Krvavých dejín bude odsun karpatských Nemcov.

„Vieme, že je to ťažká téma, no napriek tomu si myslíme, že o týchto príkoriach a ľuďoch, ktorí si odtrpeli svoje, treba nahlas rozprávať. Pokiaľ nepoznáme dobre naše vlastné dejiny, nevieme reálne ohodnotiť to, čo sa v súčasnosti okolo nás deje,“ uviedla riaditeľka kežmarského múzea Erika Cintulová.

V poradí 29. ročník festivalu sa konal v roku 2019. Historickými bránami mesta vtedy prešlo počas troch dní celkovo 65-tisíc návštevníkov.

Zdroj: TASR

Komentáre