King of court sa presunul z haly pod otvorené nebo, kráľom formátu 1x1 je Sokolovskyi (FOTO)

KošiceŠport

Po vlaňajšom nultom ročníku posunuli organizátori turnaj King of court na novú úroveň. Basketbalové súperenie v netradičnom formáte 1x1 presunuli z haly na otvorené priestranstvo a pestrejší bol i sprievodný program.

Foto
Momentka z finálového duelu - vľavo Sokolovskyi bránený Čechom / PETER JESENSKÝ

„V porovnaní s minulým rokom sme sa to snažili vylepšiť a otvoriť sa ešte viac fanúšikom. Myslím si, že sa to podarilo. Urobili sme z toho open air podujatie a teší ma väčšia podpora hráčov, sponzorov i fanúšikov. Verím, že si ľudia tento formát osvoja a v budúcnosti sa uvidíme aj v iných mestách,“ skonštatoval organizátor King of court Lukáš Vilkovský.

Myšlienku súperenia jeden na jedného priniesol zo Spojených štátov amerických, kde roky pôsobil a kde boli podobné turnaje bežnou vecou. Výhodou tohto formátu je zdokonaľovanie techniky, streľby, ale aj taktického zmýšľania. Každý hráč sa môže spoliehať iba sám na seba.

„Teší ma, že úspešní boli viacerí chalani, ktorí trénovali celý rok pod našou hlavičkou GR Basket. Výsledky sa dostavili. Práve takýto formát odhalí individuálne zručnosti a tu sa nemôžete schovať za výkony spoluhráčov,“ upozornil rozohrávač košického klubu Wolves.

Galéria k článku

Dopoludňajšie súboje v základných skupinách vyselektovali play-off osmičku, ktorú tvorili Saša Peresunko, Dima Sokolovskyi, Saša Rybalko, Tomáš Somora, Aďo Čorba, Robo Seman, Oliver Čech a Šimon Matušek. Z celkového prvenstva sa napokon tešil Ukrajinec Dmytro Sokolovskyi, ktorý si víťazstvom 10:8 nad Oliverom Čechom napravil chuť po vlaňajšej tesnej finálovej prehre 11:12 s Andrejom Čorbom.

„Vlani som vo finále prehral a teraz som sa snažil urobiť ešte ten krok dopredu. Celý rok som pracoval na zlepšení svojich zručností a keď som už na ihrisku, tak chcem vždy vyhrať. Viaceré zápasy však boli veľmi náročné a vo finále ma držal Gusto v napätí do poslednej chvíle. Je to výborný strelec a padlo mu tam pár pekných striel. Napokon som to však zvládol a som teda rád,“ pousmial sa spokojný víťaz druhého ročníka King of court. Za svoju prioritu považuje naďalej klasický päťkový basketbal, no formát 1x1 vníma ako skvelé spestrenie. „Je to niečo úplne iné. Som zvyknutý na formáty piatich proti piatim či troch proti trom. Takto jeden na jedného sme hrávali ako malí chlapci na ulici. Má to však niečo do seba a mne sa páči každá forma basketbalu. Takto v lete je to skvelý tréning medzi dvoma sezónami.“

Šikovnosť pod košom i presnú ruku predvádzal počas celého turnaja i ďalší hráč Košice Wolves Oliver „Gusto“ Čech. Na ceste do finále dokonca vyradil i obhajcu vlaňajšieho prvenstva Andreja Čorbu.

Som veľmi rád, že sme sa vôbec mohli takto stretnúť na peknej akcii. Z finálovej prehry nerobím tragédiu, pretože „Dima“ je skvelý hráč, oveľa lepší ako my ostatní. Nemám sa však za čo hanbiť, veď prehrať vo finále o dva body nie je tragédia. Poviem úprimne – pre mňa bolo víťazstvo už len to, že som sa dostal do finále. Našťastie sa mi zišli moje trojkové tréningy, pretože to ma držalo nad vodou v súbojoch s vyššími chalanmi,“ okomentoval svoje účinkovanie na turnaji obľúbený srdciar, ktorý mal medzi fanúšikmi množstvo priaznivcov. A hoci napokon na prvé miesto nedosiahol, sklamaný rozhodne nebol. „Jeden turnaj som vyhral pred dvomi rokmi, ale mladí chlapci sa zlepšujú a my starší sa už len zhoršujeme a spomaľujeme. Mňa však úprimne napredovanie mladých teší a Dima môže byť pre všetkých príkladom. Je totiž nesmierne pracovitý. Užil som si to, teraz si dám sprchu a idem do roboty,“ dodal O. Čech tesne predtým, než sa z basketbalového ihriska pobral plniť si svoje zdravotnícke povinnosti na futbal do Kechneca.

Komentáre