Klasické fotoalbumy uchovajú vaše letné zážitky naveky

KošiceĽudsKE

Fotografie v digitálne podobe sú síce pohodlnejšie, lacnejšie a rýchlejšie. Tie analógové však môžete ukázať rodine a známym aj po rokoch. A to bez toho, aby ste museli preklikať ďalších dvesto fotiek.

„Je to úplne iné, keď fotografiu držíte v ruke, a keď ju máte len v mobile alebo v počítači,“ tvrdí Beáta Babjaková (27), ktorá sa už takmer dva roky venuje výrobe klasických fotoalbumov. Áno, presne takých, aké mali naši rodičia a starí rodičia – na klasických papierových stranách prekladané tzv. pavučinkovým papierom.

„Keby mi niekto pred rokom a pól povedal, že budem niečo vyrábať, tak by som mu vôbec neverila. Chcela som robiť s utečencami alebo v cestovnom ruchu. No, vďaka svojmu priateľovi, ktorý má analógový obchod, som sa dostala k fotoalbumom,“ priblížila Bea.

Obchod chceli najprv pre nízky záujem zavrieť. Nakoniec sa rozhodli pre zmenu – niečím ho obohatia a oživia. A tak k analógovým fotoaparátom pribudli aj klasické fotoalbumy a leporelá. Oba produkty vyrába mladá Prakovčanka, žijúca v Košiciach, z kvalitného certifikovaného papiera, ktorý je odolný voči vode a oteru, na slnku nezožltne. V ponuke má desiatky rôznych farieb a motívov.

„Obaly sú rôzne, väčšinou sú papierové alebo textilné. Teraz sme zase vymysleli novinku – potlačené obaly, kde sú rôzne autorské grafiky a ilustrácie. Tým pádom je obal odolnejší a kvalitnejší. Zároveň sa snažíme motivovať ľudí, ktorí si kreslia doma len tak pre seba. Dávame im priestor, aby takýmto spôsobom mohli prezentovať a pustiť do sveta svoju tvorbu,“ prezradila mladá umelkyňa.

Foto
Beáta Babjaková sa k výrobe fotoalbumov dostala tak trochu náhodne / Marek Suja

Všetko robí ručne a precízne

Umenie však neštudovala, a tak sa výrobe albumov na analógové fotografie priučila takmer celkom sama. Techniku si doslova ohmatala, niečo aj „okukala“ z internetu, niečo jej poradila sestra.

„Chytila som babkin album, čo mala, a povedala som si, tak tu budú dierky. No a s čím tie dierky urobím, som si vygúglila. Žiadne návody som však nepozerala. Ako som si myslela, že to má byť, tak som to spravila. Ešte dobre, že sestra je reštaurátorka, pretože mi povedala, ako to mám zhruba viazať, ako mám rezať strany a poradila mi aj v niektorých detailoch,“ opísala svoje začiatky Bea.

Ako ďalej uviedla, výroba väčšieho stredného fotoalbumu (cca 26,5x24 cm), ktorý má približne 22 strán, jej trvá zhruba osem hodín. Keď pracuje intenzívne od 8.00 do 17.00 hod., vie za týždeň urobiť aj päť kúskov.

„Ono by to bolo aj rýchlejšie, ale tým, že ručne režem každý jeden papier a ešte si robím aj oblé rožky, tak je to časovo náročné. Vlastne všetko na albume je ručná práca, okrem tlače obalov. Je to časovo náročné aj kvôli tomu, že musím čakať na to, kým uschne lepidlo,“ prezradila Bea.

Foto
Fotoalbumy musia byť jednoduché, aby si ich človek mohol sám dotvoriť  / Marek Suja

Analógová fotka je osobnejšia

Ako dodala, väčšinou sa snaží robiť jednoduché albumy, ktoré nie sú prekombinované. Scrapbookom sa oblúkom vyhýba. Nemá totiž rada príliš veľa vecí na obálke, aj vo vnútri. Ako tvrdí, v jednoduchosti je krása a človek má tým pádom možnosť dotvoriť si album podľa vlastných predstáv.

„Určite je dobré vrátiť sa ku klasickým fotoalbumom, pretože koľko ľudí si pozrie svoje fotky v počítači alebo v mobile? Ja si ich napríklad nepozerám. Analógová fotka je kvalitnejšia a hodnotnejšia. Digitálna fotka v počítači ti nedá toľko, ako analógová. Nie je to osobné. Fotoalbum je predsa len taká osobnejšia vec a je to skvelý darček, keď chceš niekoho potešiť. Veľa starších ľudí, je rado, že sa to vracia. Keď opäť vidia vo vnútri pavučinkový papier, tak sú normálne dojatí z toho, že niečo také ešte funguje,“ opísala s úsmevom Bea.

Aktuálne sa môže pochváliť aj novou kolekciou klasických fotoalbumov s letnou tematikou. Niektoré albumy sú ladené do retra – na obale dominujú plavky, okuliare či slnečníky. Iné pôsobia sviežo vďaka ovociu a zmrzline.

„Predstavovala som si, že budem robiť v živote niečo úplne iné, ale teraz by som si vedela predstaviť, že mám niekde na vidieku domček a tam si vyrábam fotoalbumy od rána do večera,“ zasnívala sa na chvíľu šikovná Prakovčanka, ktorej výtvory môžete vidieť na rôznych handmade trhoch po celom Slovensku, ale aj na Sashe či Facebooku.

Galéria k článku

 

Autorka: LEA HEILOVÁ

Komentáre