Kto vlastne bola Anna Kolesárová a ako bude prebiehať jej blahorečenie v Košiciach?

KošiceĽudsKE

Kňaz Pavol Hudák: „Pre Slovensko je príbeh Anky výnimočný aj tým, že je to prvá blahorečená laička.“

Už tento víkend v metropole východu vypukne slávnosť blahorečenia Anny Kolesárovej. Rímskokatolícky kňaz Pavol Hudák, ktorý pôsobí v mieste jej rodiska, v obci Vysoká nad Uhom, nám priblížil príbeh dievčaťa, ktoré zomrelo v čase druhej svetovej vojny: „Anna Kolesárová je mladé dievča, ktoré malo šestnásť rokov, keď zomrelo pri obrane čistoty. Koncom druhej svetovej vojny nás prichádzali oslobodzovať sovietski vojaci, ale mnohokrát boli podgurážení alkoholom. Tak sa stalo, že do domu, kde bývali Kolesárovci, prišiel istý vojak. Vtedy otec poslal Anku, aby mu dala jedlo. Anka mala oblečené čierne šaty po svojej nebohej mame, ktorá zomrela, keď ona mala trinásť rokov. Vedela, aké chúťky majú tí vojaci, keď sú v boji, takže sa tým oblečením chcela chrániť. Vojak to zistil a žiadal ju, aby sa mu oddala, ale ona nechcela, a tak jej povedal: ,Rozlúč sa s otcom!‘ Anka vykríkla: ,Apočko, zbohom!‘ a potom ešte dodala posledné slová: ,Ježiš, Mária, Jozef!‘ A on začal po nej strieľať. Z toho, čo povedali svedkovia, vieme, že ju zasiahli dve guľky – jedna do tváre, jedna do hrude. Na druhý deň po jej smrti – bolo to v noci 22. novembra 1944 – ju potme išli pochovať na cintorín. V noci vykopali hrob a tam ju uložili vedľa jej mamy. Keďže tade šiel front, pohreb sa nemohol konať, pohrebné obrady boli až o niekoľko dní.“

Na Slovensku už boli blahorečení viacerí veriaci, medzi inými Zdenka Schelingová či biskup Pavol Gojdič. V čom je príbeh Anny Kolesárovej výnimočný? „Anka je prvým blahorečeným laikom, takže pre Slovensko je to udalosť storočia. Doteraz to boli umučení kňazi, biskupi alebo sestričky. Teraz je to iné, navyše mala šestnásť rokov. Nechala odkaz mladým, že čistota je dar. Na púťach pri hrobe Anky Kolesárovej sa rozoberajú aj témy o čistej láske, vznikajú tam pekné, úprimné a čisté vzťahy, ktoré sú základom pre zdravé manželstvá a šťastné rodiny. Po devätnástich rokoch pútí sme svedkami pekných rodín, ktoré tam vyrástli,“ skonštatoval Hudák.

Foto
Pavol Hudák / annakolesarova.sk

Veriacich neodradil ani socializmus

Modlitby za blahorečenie Anny Kolesárovej sa začali ešte počas socializmu. Ako hovorí Hudák, iniciatívu neskôr prevzali aj košickí vysokoškoláci: „Modlitby za blahorečenie sa začali už dávno. Pred vyše dvadsiatimi rokmi sa mi dostali do rúk modlitby, ktoré boli rozmnožované a rozširované ako samizdat s cirkevným schválením. Ľudia sa modlili už dávno, dokonca už za totality sa o nej hovorilo ako o vzore čistoty pre mladých. Lenže bola totalita a keďže Anka bola zabitá sovietskym vojakom, nedalo sa o tom rozprávať, bolo to nebezpečné. Pred dvadsiatimi rokmi som to na omši spomenul vysokoškolákom z Košíc a oni povedali: ,Poďme na toto miesto.‘ Odvtedy sa tam začali stretávať. Takže vďaka týmto študentom, vysokoškolákom, ktorí teraz už majú vlastné rodinky, sa toto všetko rozbehlo a doteraz nádherne beží a pomáha už aj ich deťom a verím, že ešte bude pomáhať aj vnúčatám a pravnúčatám všetkých tých mladých.“

Proces blahorečenia nie jednoduchý. Okrem poriadnej dávky trpezlivosti si vyžaduje aj vypočutie svedkov či posudky teologických a historických odborníkov. V prípade Anny Kolesárovej sa diecézna fáza procesu začala 3. júla 2004, keď v Kostole svätého Gorazda v Košiciach komisia zložila prísahu. Tá následne skúmala život mladej Zemplínčanky. Bolo treba vypočuť svedkov, ktorí Annu poznali osobne alebo poznali jej príbeh aspoň z počutia. Po ukončení diecéznej fázy proces postúpil na rímsku úroveň, kde sa opäť k tomu vyjadrovali špecialisti v oblasti teológie a histórie. Kardináli z Kolégia napokon napísali posudok. Pápež František 6. marca toho roku uznal mučeníctvo Anny Kolesárovej.

Foto
Relikviár s ostatkami Anny Kolesárovej / annakolesarova.sk

Nečakaný objav pri exhumácii

Pozostatky tela Anny Kolesárovej budú uložené do dvoch relikviárov – jeden bude v katedrále v Košiciach a druhý v kostole vo Vysokej nad Uhom. Ako bude vyzerať relikviár na slávnosti blahorečenia? „Bude to obrovské strieborné srdce s priemerom asi pol metra. Robí to šikovný šperkár Marek Husovský, ktorý to považuje za veľkú česť. Srdce bude mať v strede perlu, cez ktorú sa dá pozrieť dovnútra a vidieť ostatky Anky Kolesárovej. Nad touto perlou sú tri strieborné sedmokrásky. Totiž podľa fotky na náhrobnom kameni Anka mala na kabátiku živú sedmokrásku. Tento lúčny kvietok, s ktorým je odfotená, je symbolom jej duchovnej krásy,“ uviedol Hudák. Pri exhumácii tela Anny Kolesárovej našli nečakaný objav, ktorý bude uložený do relikviára: „Keď prebiehala exhumácia tela Anky Kolesárovej, lekári vyberali jej ostatky a ukladali ich na biele plátno. Zrazu lekár mal na dlani tri zrniečka a pýtal sa, čo to je. Bolo to hlboko dva metre v zemi a v mokrej hline. Hovorím: ,To sú tri zrniečka z ruženca stále spojené jednou nitkou. Už dvadsať rokov sa modlíme pri Ankinom hrobe tri Zdravasy – za múdrosť, za čistotu a za živú vieru.‘ To boli zimomriavky, keď sme videli, ako nám Anka poslala tri zrniečka. A tie tri zrniečka budú vložené do tých troch sedmokrások.“

Program slávnosti blahorečenia

Na víkendovom programe v Košiciach, ktorý vyvrcholí dnes 1. septembra o 10.00 hod. slávnostnou svätou omšou s obradom blahorečenia, sa okrem organizátorov podieľa aj šesťsto dobrovoľníkov. Na košickom štadióne Lokomotíva sa očakáva účasť nielen biskupov, kňazov a rehoľníkov, ale aj 25-tisíc až 30-tisíc veriacich.

Sobotňajší program sa začne už o 7.00 hod. rannou modlitbou so spoločenstvom Marana Tha z Prešova. „O 8.00 hod. bude ďalšie duchovno-poetické pásmo so speváčkou Dominikou Gurbaľovou. Potom o 9.00 hod. by malo byť večeradlo, bude ho viesť otec biskup Marek Forgáč so spoločenstvom ľudí. O 10.00 hod. bude slávnostnú svätú omšu s obradom blahorečenia celebrovať kardinál Becciu, prefekt Kongregácie pre kauzy svätých. Po jej ukončení, okolo 12.30 hod., budeme počuť Hanku Servickú, Simu Martausovú, takisto svedectvá mladých, zamyslenia. Okrem toho budeme spomínať na dvadsať rokov stretnutí, ktoré sa uskutočňujú pri hrobe Anky Kolesárovej. Potom bude nasledovať tanečná choreografia Slza radosti a po nej modlitba korunky k Božiemu milosrdenstvu. Súčasťou programu bude aj sprievod relikviára. V zástupe bude kráčať šestnásť dievčat. Za nimi pôjdu vojaci ako čestná stráž a budú niesť relikviár v tvare veľkého strieborného srdca. Keď ho uložia na červený koberec do vyzdobeného stanu, ľudia tam budú môcť prísť a prijať ružu vnútornej krásy ako dar, ako symbolickú relikviu tretieho stupňa,“ doplnil Hudák.

V nedeľu 2. septembra o 10.00 hod. sa v Dóme svätej Alžbety uskutoční ďakovná svätá omša, počas ktorej budú v katedrále uložené relikvie Anny Kolesárovej.

Pavol Hudák pozýva verejnosť nielen na slávnosť blahorečenia, ale aj do Vysokej nad Uhom: „Pozývam všetkých na slávnosť blahorečenia do Košíc. Tá sa už nikdy nebude môcť zopakovať, je to jedinečná udalosť pre celé Košice a pre celé Slovensko. A keby niekto chcel vidieť miesta, kde Anka žila, kadiaľ prechádzala, kde sa modlila, kde spievala, tak ho pozývam aj do Vysokej nad Uhom 30. septembra na slávnostnú svätú omšu, počas ktorej bude uloženie hlavného relikviára v kostole, kde chodila na sväté omše.“

 

Autorka: JANA TOMAŠKOVIČOVÁ

 

 

Komentáre