Svätého Otca zažil aj v posledných chvíľach jeho života.
Pápež František bol počas svojho pontifikátu nielen cirkevným hodnostárom, ale aj významnou osobnosťou, ktorá sa zapísala do dejín cirkvi, a to zvlášť v novom tisícročí. Posolstvá, ktoré nám odovzdával, boli pre mnohých inšpiráciou.
„Ukazuje nám taký nový smer, ako kráčať ďalej, ako byť prítomný pri ľuďoch, ako neostať kdesi za múrmi, ale kráčať. Jednoducho, že Ježiš je prítomný medzi ľuďmi a tam ho teda máme objavovať,“ uviedol pre Rádio Košice kňaz študujúci spiritualitu mládeže na Salezianskej univerzite v Ríme Tomáš Tupta s tým, že práve svojím životom často ukazoval dôležitý odkaz:
„Jednoduchú chudobu, ako ju on nazýval takou tou poľnou nemocnicou, ktorá je blízko pri ľuďoch, nebojí sa zašpiniť a jednoducho kráča neustále po boku, doprevádza ľudí. Nie je tá, ktorá len nejako dáva príkazy, rozkazy, ale tá, ktorá sa snaží sprevádzať ľudí na ich ceste.“
Pri príležitosti Jubilejného roka prežíval Tomáš Tupta Veľkú noc v Ríme spolu s dobrovoľníkmi a zamestnancami z Domčeka blahoslavenej Anny Kolesárovej vo Vysokej nad Uhom. Pápeža Františka teda mal možnosť zažiť aj v posledných chvíľach života:
„Boli sme takisto aj v tú nedeľu na Námestí sv. Petra, pretože už sme vedeli, že Svätý Otec tieto posledné dni, samozrejme, sa nezúčastňuje na všetkých liturgických sláveniach, ale sme tak dúfali, že tak ako na Kvetnú nedeľu, že nás príde pozdraviť.“
Po svätej omši udelil pápež František požehnanie Urbi et Orbi. Tomáš Tupta ani v tento moment nevidel Svätého Otca, keďže sedel medzi kňazmi pod balkónom:
„Počúvali sme to, čo nám povedal, ako nám poprial požehnanú Veľkú noc a ten hlas bol taký slabučký, ale taká odvaha, a zároveň radosť, túžba stretnúť sa s ľuďmi. Toto tak veľmi vyžarovalo. Už sme ani nedúfali, že vôbec ešte pôjde na námestie, hoci keď ako kňazi sme boli rozdávať sväté prijímanie na námestí, tak sme videli, že papamobil sa už pripravoval, že pravdepodobne pôjde, ale potom, ako sme počuli jeho slabučký hlas, tak už asi ani nikto nedúfal, že vyjde na námestie.“
Po skončení svätej omše a požehnania sa nakoniec pápež vybral aj medzi ľudí, čo s odstupom času v sebe nesie aj krásny symbol.
„Videli sme, ako Svätý Otec akurát prechádzal na začiatku Ulice zmierenia – Via della Conciliazione a videli sme papamobil prítomný medzi ľuďmi a pozerali sme potom cez tie veľkoplošné obrazovky, ako Svätý Otec žehná ľuďom, ako mu dávajú deti a akoby sa tak chcel rozlúčiť so všetkými, akoby tak naozaj chcel byť s každým jedným prítomný a pozdraviť. To bolo také veľmi silné,“ priblížil Tomáš Tupta.
Svätý Otec zomrel 21. apríla o 7.35 hod. Čo sa dialo v Ríme po zverejnení týchto informácií?
„Každý sa pýtal: „To je pravda? Viete o tom? Zachytili ste to? Pravda, že Svätý Otec zomrel?“ My sme sa vlastne vtedy len tak zastavili a uverili, že teda je to tak. Prežíval som veľkú radosť a vďačnosť za život, ktorý bol plný až do konca. Tie všetky pocity, ktoré boli v nedeľu na námestí, sa tak spojili v ten pondelok okolo 9.00 hod., kedy sme vychádzali na Španielske námestie. Taká vďačnosť za život prežitý v plnosti a že to má zmysel, že má zmysel darovať sa až do konca. To bolo také moje prežívanie,“ povedal Tupta, ktorý pripomenul, že talianska vláda v utorok (22.4.) vyhlásila päťdňový štátny smútok a aj niekoľko dní po úmrtí sa s tým niektorí vyrovnávajú len ťažko:
„Vnímam, že niektorí to možno zobrali tak ťažšie, že taká nádej a to všetko, čo tak videli, zrazu aj so Svätým Otcom odišla, ale v mnohom vnímam práve postoj veľkej vďačnosti za ten život, ktorý sme mali možnosť vidieť so všetkými tými vecami, ktoré prinášal, rozhodnutiami, tým, ako viedol cirkev a ako bol príkladom a ukazoval nový smer.“
Pápež František bol človekom, ktorý sa dotkol často aj kontroverznejších tém, ale vždy sa snažil ľudí spájať skrz dobro. Pohreb Svätého Otca sa uskutoční v sobotu 26. apríla o 10.00 hod.
Autor: RÁDIO KOŠICE