Koalícia PS-Spolu podala sťažnosť na ÚS v súvislosti s výsledkami volieb

SlovenskoArchívParlamentné voľby 2020

Strany žiadajú aby prešetril situáciu v prípadoch okrskov, v ktorých sa vyskytli štatistické anomálie.

Koalícia neparlamentných strán Progresívne Slovensko (PS)-Spolu podala sťažnosť na Ústavný súd (ÚS) SR v súvislosti s výsledkami volieb do Národnej rady (NR) SR, žiada prerátanie hlasov. Volebný líder koalície Michal Truban o tom včera (11.3.) informoval na sociálnej sieti. Zároveň podľa jeho slov žiadajú súd o zaujatie stanoviska, či bolo pravidlo o koalíciách aplikované rovnakým princípom na všetky kandidujúce subjekty a či bola dodržaná zásada rovného prístupu.

„Podávame sťažnosť na ÚS a žiadame, aby nariadil prerátanie hlasov. Nerobíme to preto, že by som si robil nádeje, že to môže zásadne ovplyvniť výsledok a nebodaj posunúť PS-Spolu do parlamentu. Úprimne, myslím si, že šanca na také niečo je mizivá," vysvetlil Truban a poznamenal, že voľby sú základným prejavom demokracie, preto o výsledku nesmie nik pochybovať.

Foto
Na fotke lídri koalície Progresívne Slovensko - Spolu, sprava Miroslav Beblavý, vľavo Michal Truban a dole podpredsedníčka hnutia Progresívne Slovensko Irena Bihariová / TASR

Truban je presvedčený, že existujú vážne a konkrétne dôvody na podanie sťažnosti. Pripomenul, že po voľbách začali zbierať podnety. Hovorkyňa PS-Spolu Silvia Hudáčková priblížila, že za posledných desať dní dostali 1135 podnetov. Občania podľa jej slov podnety odoslali pod vlastným menom a s vedomím rizika krivej výpovede. Doplnila, že strany poskytli ich výpovede zozbierané cez internetový formulár Ústavnému súdu.

Strany žiadajú okrem nariadenia prerátať hlasy v problémových okrskoch aj to, aby ÚS požiadal Slovenskú poštu o vydanie všetkých neprevzatých zásielok s hlasmi voličov, a „aby prešetril situáciu v prípadoch okrskov, v ktorých sa vyskytli štatistické anomálie".

Pripomíname, že koalícia PS-Spolu vo februárových voľbách získala 6,96 % hlasov, čo jej na mandát nestačilo. Koalície dvoch strán v zmysle volebného zákona potrebujú minimálne 7 %, širšie koalície až desať percent.

Zdroj: TASR

 

 

Komentáre