Koalícia PS/SPOLU podpísala dohodu o spolupráci s KDH

SlovenskoSpravodajstvo

Strany chcú spoločne riešiť problémy v školstve či v zdravotníctve.

Koalícia Progresívne Slovensko (PS) a SPOLU dnes (10.7.) podpísala dohodu o predvolebnej spolupráci s Kresťanskodemokratickým hnutím (KDH). Lídri strán Alojz Hlina (KDH), Miroslav Beblavý (SPOLU) aj Michal Truban (PS) sa zhodli na tom, že má zmysel rokovať o spolupráci pred budúcoročnými parlamentnými voľbami. Tie sa uskutočnia už o osem mesiacov. Ako vyhlásil Beblavý, Slovensko treba posunúť vpred. Strany plánujú spoločne riešiť problémy v školstve či v zdravotníctve.

Foto
Dohoda troch strán / TASR

Dokument obsahuje dva konkrétne záväzky. Strany sa dohodli na vzájomnom neútočení v predvolebnej kampani. V prípade, ak by niektorá z nich mala taký pocit, okamžite si to medzi sebou vysvetlia. Súčasťou dohody je aj mechanizmus zmierovacieho konania. Strany chcú zároveň hľadať prienik v programových prioritách budúcej vlády. „Aby sme sa dohodli, čo vo vláde urobiť a hľadať cestu aj v citlivých otázkach, aby nás nerozdelili,“ skonštatoval Beblavý s tým, že na niektoré veci majú rôzne názory, keďže predstavujú liberálov, konzervatívcov aj stred.

Ako informoval Hlina, strany sa budú neskôr snažiť aj o dohodu o povolebnej spolupráci. Podľa jeho slov dnes urobili minimum, aby mohla vzniknúť alternatíva k súčasnej vládnej koalícii. „Ak dosiahneme dostatočný pokrok v programovej zhode, zmluvné strany sa verejne zaviažu, že budú prednostne rokovať medzi sebou aj o dohode o povolebnej spolupráci,“ píše sa v dohode. Truban povedal, že bude treba vynaložiť veľa práce, aby dospeli ku kompromisom. Každú opozičnú stranu privítajú na diskusiu, ale v dohode nepočítajú so stranou Most-Híd.

 

Zdroj: TASR/SITA

 

Komentáre