Koaličnú dohodu v Poľsku podpísali tri opozičné strany

EurópaSpravodajstvo

Sformulovali ju v krátkom čase.

V susednom Poľsku dnes koaličnú dohodu podpísala Poľská liberálna Občianska koalícia (KO), stredopravá aliancia Tretia cesta a strana Nová ľavica.

Ak sa navrhnutému premiérovi Mateuszovi Morawieckému zo strany Právo a spravodlivosť (PiS) nepodarí zostaviť vládu, dohoda má slúžiť ako základ programu a fungovania nového kabinetu. Strana PiS v parlamente nemá dostatočnú podporu, vo voľbách 15. októbra však zvíťazila.

Na dnešnej tlačovej konferencii bývalý predseda Európskej rady, expremiér a šéf KO Donald Tusk uviedol, že dohodu sa koaličným stranám podarilo sformulovať v krátkom čase:

„Od tejto chvíle sme pripravení na nasledujúce roky prevziať zodpovednosť za našu vlasť.“

 

Foto
Donald Tusk je kandidátom na premiéra / TASR

Dohoda je podľa Wlodzimierza Czarzastyho z Novej ľavice výsledkom kompromisu a jej podpísanie označil za okamih, kedy sa treba povzniesť nad názorové rozdiely.

Zmluva sa ma dotýkať aj otázok odluky cirkvi od štátu a medzi prvými krokmi vlády bude aj liberalizácia súčasného zákona o interrupciách, avizoval to predstaviteľ Novej ľavice Robert Biedroň:

„Poľsko sa vracia na mapu krajín Európy a sveta, ktoré sú demokratické, ctia si právo a rešpektujú ľudské práva.“

Podľa Michala Koboska z Tretej cesty by sa novým maršálkom Sejmu mal stať zakladateľ jednej zo strán tejto koalície, Poľsko 2050, Szymon Holownia. Tusk, ktorý je kandidátom na premiéra, sa k obsadeniu jednotlivých vládnych postov nevyjadril.

 

Zdroj: TASR

Komentáre