Kočner poprel vinu v plnom rozsahu

SlovenskoSpravodajstvo

S obhajcom podali trestné oznámenia.

Kontroverzný podnikateľ Marian Kočner dnes (3.4.) po prvý raz vypovedal v Národnej kriminálnej agentúre (NAKA) v Nitre k prípadu vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Výsluch trval približne tri hodiny a následne opustil budovu NAKA za prísnych bezpečnostných opatrení.

Ako uviedol obhajca Kočnera Marek Para, jeho klient poprel vinu v plnom rozsahu, pričom spoločne požiadali o doplnenie informácií k vzneseniu obvinenia: „Pretože to uznesenie nie je dostatočne odôvodnené, chýbajú tam mnohé údaje. Následne na to sme podali námietku zaujatosti voči vyšetrovateľovi, o ktorej sa bude musieť rozhodnúť a takisto boli podané dve trestné oznámenia, a to s ohľadom na včerajší priebeh výsluchu, keď pani Alena Zs. popísala praktiky, ktoré sú na nej realizované konkrétnymi osobami, pravdepodobne príslušníkmi Policajného zboru a ktoré je nutné označiť za nátlakové. Podali sme trestné oznámenie za marenie spravodlivosti. Týmto sa budú musieť zaoberať.“

Foto
Výsluch Kočnera trval približne tri hodiny / TASR

Para sa sťažoval aj na únik informácií zo spisu, ktorý je podľa neho neželaný a škodlivý. S Kočnerom podal trestné oznámenie. Para trvá na tom, aby bol únik informácií prešetrený a rovnako aj možný nátlak na Alenu Zsuzsovú, ku ktorému malo dôjsť včera (2.4.) počas jej opakovaného výsluchu: „Orgány činné v trestnom konaní z môjho pohľadu mali vedomosť o daných praktikách a nekonali. Podali sme trestné oznámenie na konkrétnych ľudí v tom význame, že nepoznáme ich mená, takže bližšie sme to konkretizovať nemohli a nie je to obmedzený okruh ľudí. Celá situácia sa včera zvrtla tak, že výsluch sa konal na mieste, kde sa pani Alena Zs. nemohla pohybovať a uskutočnil sa ňou neželaný rozhovor. To znamená už vnútený rozhovor, ktorý nemal žiadne opodstatnenie a pán vyšetrovateľ túto situáciu vnímal a toleroval. Takisto ostatné záležitosti tohto vyšetrovania sme popísali v konkrétnej námietke, ktorú ešte rozvedieme písomne.“

Obhajca Kočnera sa sťažuje aj na to, že mu vyšetrovateľ neumožnil nahliadnuť do spisu. Z tohto dôvodu nemohol odôvodniť sťažnosť voči uzneseniu z obvinenia, ktoré je údajne založené iba na vágnych konštatovaniach. „Vychádza z pojmov, ako mohol, možno a tak ďalej, to treba spresniť. V odôvodnení sťažnosti nám bráni aj skutočnosť, že sme stále a sústavne umiestňovaní do miestnosti číslo 4. Predpokladáme, že táto miestnosť je monitorovaná. To znamená, že je porušené právo na intímnu a dôvernú poradu s advokátom. Nepustili ma do spisu a dokonca ma nepustili ani do časti spisu, a to sme tiež namietali v súlade so smernicou Európskeho parlamentu a Európskej rady o práve na informácie,“ skonštatoval Para.

Advokát sa zhovára so svojím klientom iba v jednej konkrétnej miestnosti, čo podľa Paru vyvoláva obavy z toho, že ich rozhovory sú monitorované: „Predpokladám to z dôvodu, že nám bolo doslova vnútené a príkazom povedané, že musíme byť v tejto miestnosti, a to viackrát. Sú tam iné miestnosti rovnakého druhu a rovnako vybavené. To znamená, že ak tam je nejaká iná výbava ako v iných miestnostiach, tak sa musí prešetriť, o čo ide. Je to taký nezvyčajný postup, s ktorým som sa počas mojej praxe nikdy nestretol. Ak sa s tým stretávajú bežne obhajcovia, tak by sa tým mala zaoberať Slovenská advokátska komora. Lebo nie je štandardné, aby bola prideľovaná jedna a tá istá miestnosť. Po mojich námietkach signalizovali aj ostatní advokáti, minimálne dvaja v tomto prípade, že im je tiež prideľovaná jedna a tá istá miestnosť.“

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre