Kojšovka láka dokonalými podmienkami. Bežkári, ráčte vstúpiť do snežného kráľovstva (FOTO)

KošiceTuristicKE

Zatiaľ čo Bratislava sa pasuje so snehovou kalamitou, do Košíc ešte zima v plnej kráse nedorazila. Stačí sa však presunúť o dvadsať kilometrov ďalej a priaznivci bežeckého lyžovania si užijú pravý snežný raj. Mrázik je totiž na Kojšovskej holi varený-pečený.

Foto
Trate na Kojšovskej holi sú pripravené privítať bežkárov / KOŠICE ONLINE

„Veru tak, u nás už beží sezóna na plné obrátky. Dokonca aj dnes (štvrtok) sme upravili celý päťkilometrový okruh. Snehové podmienky sú skvelé a výška snehu je na niektorých miestach 30 až 40 centimetrov,“ zvestuje bežkárom skvelé správy predseda Lyžiarskeho klubu Metropol Košice Vladimír Olejník. Takéto ideálne podmienky v prvej tretine decembra pritom nie sú rozhodne bežnou záležitosťou. „Sám si nepamätám na taký výborný úvod sezóny a všetkých fanúšikov bežeckého lyžovania môžem srdečne pozvať na Kojšovku.“

Nadšenci bežeckého lyžovania udržiavajú na Kojšovskej holi okruhy s dĺžkou 1,2,3 a 5 kilometrov.

„Tie kratšie okruhy zvládnu aj začiatočníci, dlhšie sú skôr pre športových bežkárov, pretože tam sú už celkom slušné stúpania. Vznikali totiž pre pretekárske účely,“ upozorňuje Olejník pripomínajúc, že pri absolvovaní 5-kilometrového okruhu prekonajú bežkári až 160-metrové prevýšenie.

O dokonalú úpravu klasickej stopy i trate pre voľný štýl so šírkou 5 až 6 metrov, sa stará nová posila Metropolu – skúter Lynx Ranger 69 Alpine. Rokmi unavený Buran totiž vlani doslúžil a fanatici z Kojšovskej holi tak zorganizovali zbierku na zaobstaranie jeho nástupcu.

„Náš Buran už veru nevládal. Aj touto cestou by som sa chcel poďakovať všetkým našim podporovateľom, zásluhou ktorých sa nám podarilo vyzbierať cieľovú sumu 10 000 eur a naše trate už môžeme obhospodarovať fínskym pracovným skútrom. Nie je to úplne nový stroj, ale je silný a odvádza skvelú prácu,“ teší sa predseda LK Metropol.

Samotný skúter by však bežeckú stopu neupravil a ako upozornila Radka Kovaľ Mazáková, dôležitý „upgrade“ mu pripravil práve V. Olejník.

„Vlado využil svoje skúsenosti a zhotovil žehličku i stopovač, ktoré teraz menia snehovú vrstvu na dokonalú trať. Tá je na Kojšovskej holi otvorená 24 hodín, 7 dní v týždni. Môžete si tam teda užiť i východ či západ slnka. To všetko zadarmo, aj keď dobrovoľná forma príspevku je vítaná,“ upozorňuje Radka na fakt, že starostlivosť o bežkárske trasy je na pleciach nadšencov, ktorí za to nie sú platení. Bežkári im môžu pomôcť zakúpením bielej čiapky s logom Kojšovky a časom by mala v areáli pribudnúť aj pokladnička na dobrovoľné príspevky. To však nie je z pohľadu pripravovaných noviniek všetko.

„V rámci spolupráce s KSK pribudne fotopoint v pozadí s panorámou Vysokých Tatier a zabezpečili sme aj monitorovanie teploty i obrazu. Bežkári si tak môžu zistiť aktuálny stav počasia prostredníctvom stránky LK Metropol alebo fb stránky Kojšovka – bežkárske trate,“ ponúka recept na zistenie aktuálnych podmienok v bežkárskom areáli Kovaľ Mazáková.

Galéria k článku

O úpravu tratí sa starajú dvojice dobrovoľníkov, pričom na okruhy vyrážajú so skútrom v noci i ráno. Adrenalín im dokážu zodvihnúť neopatrní turisti, ktorí ničia stopy svojimi krokmi.

„Slušne sa im teda snažíme dohovoriť, aby nechávali stopy v upravenom stave. Máme však aj návštevníkom, ktorým dohovoriť nemožno. Medvedie stopy vidíme na trati pomerne často,“ usmieva sa V. Olejník.

Súčasnej práce s napadaným snehom predchádzala celoročná drina v podobe kosenia terénu či odstraňovaniu popadaných konárov. Najväčším problémom súčasného obdobia ostáva prístup. Z parkoviska v Zlatej Idke je to k areálu vyše päť kilometrov. Dostať sa nahor autom je pritom nemožné a sedačková lanovka je už roky nefunkčná.

„Situácia je bohužiaľ taká, že rampa je zatvorená a to isté platí vzhľadom na opatrenia aj o chate Erika. Záujemcovia o bežkovanie preto musia chodiť nahor pešo a to mnohých odradí. Alternatívou môže byť cesta od Gelnice, ale tá dolina má 15 kilometrov a zasnežená cesta môže byť značnou komplikáciou,“ priznáva tvrdú realitu Olejník.

Ani to však skalných záujemcov o bežecké lyžovanie neodrádza a desiatky z nich mieria deň čo deň do snehového kráľovstva. Ideálne podmienky volajú aj po súťažnom bežkovaní. Posledné preteky s názvom Košická lyža sa uskutočnili ešte v roku 2019.

„Veľmi radi by sme pokračovali v tejto tradícii a na február pripravujeme verejné preteky. Vzhľadom na súčasnú neistú situáciu však ešte nejde o fixný termín a reagovať budeme na vývoj pandemických opatrení,“ uzatvára predseda LK Metropol Vladimír Olejník.

Komentáre