Najviac sa mu darí v nádobách s vodou.
Invázny ázijský komár tigrovaný si v Bratislave vytvoril lokálnu populáciu. Minulý rok bol zaznamenaný v časti Ružinov, kde podľa výsledkov monitoringu prezimoval a usídlil sa. Vedci z Biomedicínskeho centra SAV aktuálne spolu s Magistrátom hlavného mesta SR Bratislavy pracujú na overení prezimovania invázneho komára.
„Ázijský tigrovaný komár bol zaznamenaný aj tento rok na rovnakých lokalitách v Ružinove. Našli sa samičky aj samce a čerstvo nakladené vajíčka,“ uviedla Viktória Čabanová z Biomedicínskeho centra SAV s tým, že tento druh komára je ľahko rozoznateľný, pretože je čisto čierny, so snehovobielymi prúžkami na nohách, bez škvŕn na krídlach a s bielym pásikom na hrudi a hlave.
Komár tigrovaný bol na Slovensku zaznamenaný už v roku 2012 v okolí Košíc, kedy sa mu však nepodarilo usídliť. Čabanová v súčasnosti pporovnáva DNA jedincov, na základe čoho je možné zistiť, z ktorých krajín sa komáre dostali na Slovensko. Výsledky by mali byť podľa SAV známe do niekoľkých týždňov.
Aby sa zabránilo šíreniu vírusov, komára je dôležité eliminovať hneď na začiatku a nedovoliť, aby sa na Slovensku množil.
„Najviac sa mu darí v človekom vytvorených liahniskách – kontajneroch a nádobách s malým množstvom vody, kvetináčoch, odkvapoch, kanalizácii či v odpade naplnenom vodou. Preto je zníženie jeho počtu a zastavenie jeho rozmnožovania v rukách všetkých obyvateľov,“ vyjadrila sa Čabanová.
Vedci odporúčajú ľuďom kontrolovať potenciálne liahniská. V okolí ich domov ide o nádoby, v ktorých sa zadržiava dažďová voda. Potrebné je tiež zbierať odpadky a eliminovať skládky.
„Informujte svoje okolie v prípade zaznamenaného výskytu. Vždy skontrolujte auto a svoju batožinu pred odjazdom z cudzej krajiny, či sa v nich nenachádzajú komáre ako nechcený suvenír,“ dodala Čabanová, ktorá vyzýva verejnosť, aby sa zapojila do monitoringu inváznych komárov pomocou mobilnej aplikácie Mosquito Alert.
Komár tigrovaný sa rozšíril z Ázie do celého sveta formou dovozu tovaru, napríklad pneumatík. Prenáša 22 rôznych vírusov vrátane exotických vírusov dengue, chikingunya, Zika alebo žltá zimnica. Na Slovensku cirkuluje západonílsky vírus a vírus Usutu, exotické vírusy ako dengue, chikungunya a Zika sa u nás podľa vedcov lokálne nešíria.
„Komár je len potenciálnym prenášačom, ale nie zdrojom nákazy, takže jeho výskyt neznamená automaticky šírenie prenosných ochorení,“ dodali vedci.
Zdroj: TASR