Predmetom kritiky sú chýbajúce manuály.
Minulotýždňová situácia s bombovými hrozbami na školách otvorila diskusiu bezpečnosti žiakov. Viktor Križo zo Slovenskej komory učiteľov uviedol, že školy na Slovensku nie sú dostatočne pripravené na krízové situácie tak ako v zahraničí. V iných štátoch podľa neho už desaťročia existujú veľmi konkrétne manuály, ako postupovať v takýchto situáciách. Na Slovensku nič také nie je.
Križo uviedol, že na stránke ministerstva školstva je zverejnený kvalitný štandard krízovej intervencie, ktorý je základným dokumentom krízovej intervencie na školách:
„Potrebujeme však ešte manuály na konkrétne situácie, ako bola aj táto. Našťastie, ministerstvo bolo otvorené spolupráci a už dva dni po udalosti prijalo za svoje expertné dokumenty, ktoré sme vypracovali.“
Križo upozornil, že strach škôl a rodičov o bezpečnosť detí sa môže prejaviť v menšej slobode aj rozvoji detí. Aby však deti mohli byť aj v náročnej dobe odvážne, samostatné a kritické, potrebujú podľa neho dostatok slobody, príležitosti k zlyhaniu, skúšaniu:
„Po streľbe na Zámockej, v Prahe, zhorenej zborovni a ďalších udalostiach doma i vo svete bude určite táto udalosť mementom pre dospelých, že budú v ostražitosti. Strach nikdy nič dobré nevybuduje, takže je tu predpoklad, že to ovplyvní konanie dospelých, a tým aj detí.“
Podľa bezpečnostných analytikov išlo minulý týždeň o zlyhanie zložiek štátu. Aj oni poukázali na chýbajúce bezpečnostné manuály či na samotné generovanie hromadných mailových hrozieb.
Zdroj: TASR