Komunitné centrum v Lenartove ponúka kurz šitia pre nezamestnaných

VýchodZaujímavosti

O vzdelávanie je veľký záujem.

V komunitnom centre v obci Lenartov, ktorá sa nachádza v okrese Bardejov, sa dnes začal kurz šitia pre nezamestnaných. Ako uviedla starostka Lenartova Jana Bľandová, ide v poradí o piaty kurz: „Vysoká nezamestnanosť žien z rómskej osady núti obec, terénnych a sociálnych pracovníkov ponúknuť im možnosť vzdelávať sa. Tento kurz má výhodu, že je organizovaný v priestoroch komunitného centra, ktoré bolo minulý mesiac otvorené. Verím, že naše ženy využijú túto možnosť, nebudú musieť cestovať, nadobudnú zručnosti a uplatnia sa v zamestnaní.“

Do kurzu sa zapojilo štrnásť žien a jeden muž. Vzhľadom na to, že o vzdelávanie je veľký záujem, samospráva plánuje tento mesiac otvoriť ďalší kurz, ktorý organizuje v spolupráci s Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) v Bardejove a súkromnými firmami. „Medzi prvými kurzmi, ktoré obec organizovala, bol kurz pomocné poľnohospodárske práce, pomocné práce v stavebníctve, opatrovateľský kurz a teraz je to kurz šičky. Zamestnanosť týchto občanov je malá, pretože možnosť práce v Bardejove a v blízkom okolí je nízka, ale darí sa im zamestnať v Česku. Samozrejme, musí byť ochota z druhej strany, pretože keby nebol záujem, tak ich neorganizujeme. Zvyšuje sa tým aj práca terénnych a sociálnych pracovníkov a pracovníkov komunitného centra,“ skonštatovala Bľandová.

Foto
Kurz šitia v Lenartove / TASR

„Všetky náklady spojené s realizáciou rekvalifikačného kurzu hradí ÚPSVaR v Bardejove. Bude prebiehať dennou formou a je rozvrhnutý na 168 vyučovacích hodín. Keďže je akreditovaný Ministerstvom školstva Slovenskej republiky, tak účastníci dostanú aj osvedčenia o jeho ukončení,“ povedal Jozef Ihnacík zo spoločnosti Nova training, ktorá sa podieľa na organizovaní kurzu, pričom verí, že jeho absolventi sa uplatnia na trhu práce v regióne.

„Prihlásila som sa preto, lebo som ešte nikdy nechodila na kurz. Dali sme sa na to, aby sme niečo vedeli. Šila som iba ručne, na stroji ešte nie. Keď sa niečo naučíme, tak pôjdeme do roboty, budeme šiť aj doma pre deti a rodinu,“ uviedla  jedna z účastníčok kurzu Milena Bilá. „Pracujem so šijacím strojom prvý raz, chcem sa naučiť šiť, aby som mohla ísť do práce. Snažím sa nájsť si prácu, nikto nás však nechce vziať. Budem šiť aj doma pre deti,“ dodala Nadežda Bilá.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre