Komunitné záhrady dostali v Prešove zelenú

PrešovSpravodajstvo

Celková plocha nesmie presiahnuť 250 metrov štvorcových.

V Prešove doposiaľ nebolo legálne možné vytvoriť komunitné záhrady či predzáhradky. Všetko to zmenilo posledné mestské zastupiteľstvo, na ktorom poslanci schválili Všeobecno záväzné nariadenie o mestskej zeleni. Občianske združenia, neziskové organizácie i bežní občania tak môžu na tento účel od 22. mája podávať návrhy na odbor životného prostredia. 

„Podobne ako predzáhradky aj komunitné záhrady sú viac občianskou aktivitou a iniciatívou. Zámerom mesta teda nie je budovať komunitné záhrady vo vlastnej réžii, ale dať na to právny rámec a legálne možnosti obyvateľom mesta. Nestanovujeme preto v tomto smere cieľ, počet, ani časový horizont, v akom majú vznikať. Našou myšlienkou je každému, kto má takýto zámer, dodrží zákon a všetky zadefinované postupy a náležitosti, umožniť projekt komunitnej záhrady realizovať,“ O zámere za mesto uviedol Michal Hudák.

Foto
Ilustračná fotografia / Unsplash

Priestory môžu slúžiť na pestovanie ovocia, zeleniny, bylín, trvalkových kvetov i okresnej trávy. Komunitné záhrady môžu vzniknúť len na mestských pozemkoch a celková plocha pozemku nesmie presiahnuť 250 metrov štvorcových. Naopak, zakazuje sa osadzovať oplotenie a záhrada nesmie zasahovať do cesty či chodníka. 

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

Komentáre