Pandémia koronavírusu vplýva výrazným spôsobom na celý svet športu. Výnimkou nie sú ani kondiční tréneri, ktorí sa starajú o prípravu športovcov v značne obmedzených podmienkach.
„Momentálne sú prípravy v dosť obmedzenom režime. Nemáme k dispozícii fitnescentrá a rozličné pomôcky, ktoré inak využívame. Môžeme trénovať iba vonku a je to samozrejme aj o improvizácii,“ hovorí kondičný tréner Patrik Šuster, ktorý mal v minulej sezóne na starosti basketbalistky Young Angels Košice a momentálne sa venuje viacerým hokejistom. Tí zažívajú po predčasnom ukončení sezóny nezvyčajne dlhú letnú prípravu. „Všetko sa to poposúvalo a momentálne sa tak snažíme robiť prevenčné a kompenzačné cvičenia, venujeme sa spevneniu strednej časti tela či behom.“
Podobne sú na tom aj basketbalisti. Po zrušení play-off fázy si chvíľku oddýchli a potom začali opäť trénovať. Letnú prípravu tak odštartovali v čase, kedy by za normálnych okolností ešte len vrcholila sezóna.
„Basketbalisti by boli najradšej v hale, ale koše si nájdu aj na vonkajších ihriskách. Momentálne sa venujú skôr doliečeniu zdravotných problémov a pracujú na silovej zložke. Teraz je čas aj na regeneráciu, aj na zvyšovanie sily,“ hovorí kondičný tréner Patrik Vereb.
Jeho pozornosť sa teraz sústredí aj na prácu s futbalistami FC Košice. Tí sú na tom úplne inak. Druholigová sezóna bola iba prerušená a hráči sa tak pripravujú na jej reštarte. Dátum návratu do ostrého diania však stále nepoznajú.
„Sú to samozrejme úplne odlišné prístupy. V prvom rade sú futbalisti vo fáze prerušenej sezóny, zatiaľ čo basketbalisti už majú ročník uzatvorený. Basketbalisti sú silovejší a momentálne sa neriešia kondičné, ale skôr silové záležitosti. Futbalisti sa teraz starajú skôr o kondíciu, no v tomto roku je to v tomto smere extrémne dlhé a postupne sme to teda preorientovali aj na koordináciu, dynamiku a prácu s loptou,“ popísal hlavné rozdiely v práci so svojimi športovými klientami Vereb.
Za najnáročnejšie obdobie označil jednoznačne karanténne týždne, počas ktorých boli možnosti výrazne limitované.
„Práca kondičného trénera sa počas pandémia zmenila. Pracovali sme ešte viac. Pripravovali sme inštruktážne videá, individuálne plány a potom sme to všetko kontrolovali cez aplikáciu. K dispozícii som mal aj videá z cvičení chlapcov. Boli teda stále pod dozorom,“ priblížil kondičný tréner FC Košice.
Uvoľnenie opatrení týkajúcich sa vonkajších športovísk privítali všetci športovci a futbalisti obzvlášť. „Potrebovali to už ako soľ. Nedá sa stále iba behať a nedá sa robiť kolektívny šport v individuálnom režime. Dôležité bolo spojiť kondičné veci s bežeckými, ale zakomponovať do toho aj loptu. Teraz je to už predsa len o niečom inom.“
Ľudom sa doma cvičiť nechce
Kondiční tréneri sa však nestarajú iba o profesionálnych športovcov. Dôležitú časť ich klientely tvoria bežní ľudia, ktorí doplácajú na súčasné problémy ešte viac.
„Veľa ľudí sa ozýva, že im už cvičenie chýba. Doma sa im cvičiť nechce. Poposielali sme im videá i plány, ale chápem, že je úplne iné cvičiť doma a vo fitku. V domácom prostredí sú teraz totiž zároveň učiteľmi, kuchármi i opatrovateľmi a pri toľkých povinnostiach je ťažké nájsť si čas pre svoje telo. Uvidíme, ako sa budú uvoľňovať opatrenia ďalej a verím, že sa to už čoskoro vráti do normálu. Dlhé týždne bez pohybu totiž môžu viesť k veľmi nepríjemným následkom v podobe nadváhy či dokonca operácií,“ upozornil Patrik Šuster.
Nedostatok pohybu môže viesť k nárastu kardiovaskulárnych problémov, trpia aj platničky a chrbtice. Väčšina ľudí sa to snaží kompenzovať aspoň bicyklovaním či behom. Takéto športové aktivity sú však s rúškom na tvári pomerne nepríjemné.
„V prírode je treba behať určite bez rúška. To predstavuje masku, ktorá spôsobuje nepravidelné dýchanie a môže to viesť k problémom. Čerstvý vzduch je pri behu veľmi dôležitý,“ dodal Patrik Vereb.
Autor: Peter Jesenský