Obojok slúžia nielen na vyhľadanie majiteľa, ale tiež v prípade, že na niekoho zaútočí.
Ak si človek zaumieni zaobstarať domáceho miláčika, automaticky na seba preberá aj zodpovednosť za jeho evidenciu na príslušných úradoch, a s tým aj spojené poplatky. Napríklad v metropole východu je aktuálne stanovená sadzba dane za psa 50 eur za rok v byte a v rodinnom dome či inom uzavretom priestore 20 eur. Podľa Jany Poľovej z magistrátu majú niektoré skupiny osôb nárok na zľavu:
„V evidencii na dani za psov je v súčasnosti celkom 10 127 psov, z toho v rodinnom dome – vyše 4300 a úľava je poskytnutá u 1288 psov. V byte je takmer 5400 psov a úľava poskytnutá u viac ako 3000 z nich.“
Majitelia však okrem dane za psa a dostatočnej starostlivosti musia počítať aj s ďalšími povinnosťami.
„Okrem podaného priznania k dani za psa, je občan povinný prihlásiť psa aj do evidencie o chove psov príslušnej mestskej časti poľa svojho trvalého pobytu. Mesto Košice ako správca dane za psa si tieto údaje raz za štvrťrok kontroluje s mestskými časťami. Psa, resp. majiteľa psa môže kontrolovať mestská polícia, pes by mal mať pridelenú známku pre psa, evidovanú na MČ,“ objasnila Poľová.
Obojok, prípadne čip, tak slúžia nielen na vyhľadanie majiteľa, ak zviera ujde, ale tiež v prípade, že na niekoho zaútočí. U polície sme preto zisťovali, ako a s kým je potrebné riešiť, ak vás napadne zviera, ktoré žiadne znaky o majiteľovi nemá.
„Osoba, na ktorú zaútočí pes, ktorý nemá majiteľa, môže podať oznámenie na ktoromkoľvek útvare Policajného zboru SR. Podľa závažnosti skutku môže ísť o priestupok, ktorý po zadokumentovaní rieši mesto, respektíve obec. Policajný zbor SR nevedie štatistický prehľad takýchto udalostí,“ za košické krajské riaditeľstvo uviedla Lenka Ivanová.
V prípade, že máte podozrenie, že niekto z vášho okolia svojho psa neprihlásil obci či mestskej časti, môžete túto skutočnosť rovnako nahlásiť polícii. O poriadok so psami sa vo zvýšenej miere snaží aj Mestská polícia v Bratislave. Podľa Barbory Krajčovičovej dozerá vo zvýšenej miere aj na dodržiavanie povinností majiteľmi psov počas venčenia. Pri kontrolách si všíma najmä to, či psíčkari rešpektujú, že na niektorých miestach sa pes nemôže pohybovať na voľno alebo v nich platí zákaz vstupu so psom, či má pes evidenčnú známku, ale napríklad aj to, či majitelia psov dbajú na čistotu a poriadok na verejných priestranstvách.
„V prípade, ak hliadka pri kontrole zistí, že pes nemá evidenčnú známku, je to pre nás signál, že nie je registrovaný v evidencii obce (v podmienkach Bratislavy príslušnej mestskej časti). V takom prípade je možné priestupcu riešiť buď v blokovom konaní priamo na mieste hliadkou alebo v správnom konaní, ktoré vykonáva obec (mestská časť). Výška pokuty sa môže vyšplhať až do 165 eur. Samozrejme, majiteľ psa má aj napriek úhrade pokuty povinnosť psa do evidencie bezodkladne zaregistrovať. Mestská polícia zároveň upovedomí o priestupku príslušnú mestskú časť, ktorá je kompetentná ďalej konať,“ dodala Krajčovičová.
Autor: RÁDIO KOŠICE