Aktualizované: 9.10 hod.
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok po včerajšom (20.5.) zasadnutí Ústredného krízového štábu (ÚKŠ) oznámil, že kontroly na všetkých hraničných priechodoch s Maďarskom, Rakúskom a Českom kvôli slintačke a krívačke (SLAK) sa od polnoci zrušili. Vzhľadom na to, že sa postupne odstránia aj závory a dopravné značenia, na hraniciach neplatia žiadne obmedzenia. Aj naďalej ostávajú v platnosti biologické opatrenia týkajúce sa hygienických podmienok a vstupu do chovov. Polícia bude vo vnútrozemí krajiny realizovať náhodné kontroly dodržiavania opatrení.
Šutaj Eštok tvrdí, že všetky prijaté opatrenia v súvislosti so SLAK boli jasne a zrozumiteľne vysvetlené verejnosti:
„Rokovanie ÚKŠ bolo posledným, pretože sa nepotvrdilo akékoľvek v inkubačnej dobe ďalšie ohnisko a tie závery sú, že sme zvládli aj túto krízu so SLAK.“
V oblastiach, kde sa šírila nákaza, bude do 31. mája platiť mimoriadna situácia. Šutaj Eštok to vysvetlil tým, že je potrebné prijať technické opatrenia, aby sa mohla zabezpečiť dekontaminácia zasiahnutých oblastí.
Na Slovensku od dnešného dňa vstúpili do platnosti núdzové opatrenia, ktoré súvisia s dezinfekciou dopravných prostriedkov na farmách zasiahnutých nákazou či registráciou ľudí, ktorí vstúpia na toto územie. Zároveň sa zrušia reštrikčné zóny, dekontaminačné brány a brody. Zvieratá sa však budú aj naďalej vyšetrovať, pričom môžu byť premiestňované aj z chovu do chovu či do zahraničia. Tiež sa bude kontrolovať dodržiavanie opatrení, predovšetkým premiestňovanie zvierat a vozidiel, ktoré ich prepravujú.
Hlavný veterinárny lekár Martin Chudý potvrdil, že zoologické záhrady môžu otvoriť svoje brány pre verejnosť a môžu sa organizovať aj výstavy zvierat:
„Slovensko stále budeme mať rozdelené na dve časti, čiže je to bývalá infikovaná zóna a takzvaná čistá zóna a v tej, kde bola bývalá infikovaná zóna, tak tam sa bude pokračovať nielen v klinickej prehliadke, ale aj, samozrejme, odoberaní vzoriek podľa toho, či tie zvieratá pôjdu z chovu do chovu, alebo či pôjdu priamo na bitúnok.“
Šéf rezortu vnútra uviedol, že ÚKŠ odporučí vláde, aby odvolala mimoriadnu situáciu so SLAK, a to koncom mája:
„Je dôležité zobrať si z každej krízy ponaučenie. Dovolím si povedať, že sme ju vďaka rýchlej a koordinovanej reakcii veľmi dobre zvládli. Každá jedná zložka odviedla maximálny výkon a zaslúži si pochvalu. V kontexte zmien v zvládaní kríz preukázala sekcia krízového riadenia pripravenosť, na ktorej sa dá stavať.“
Na všetky opatrenia v súvislosti so SLAK bolo nasadených takmer 111-tisíc osobodní príslušníkov Policajného zboru. Po vyhlásení mimoriadnej situácie 25. marca sa do opatrení na zamedzenie šírenia nákazy, vykonávaní dezinfekcií priestorov chovov, na hraničných priechodoch a likvidácii nakazených zvierat zapojili aj ďalšie zložky ministerstva vnútra, konkrétne sekcia krízového riadenia s nasadením 625 osobodní, hasiči s nasadením 5684 osobodní, pričom okresné úrady v Leviciach, Malackách a Dunajskej Strede nasadili 375 osobodní.
Zdroj: TASR