Kontroly na maďarských hraniciach sa predĺžia

SlovenskoSpravodajstvo

Aktualizované 12.00 hod.

Slovensko od 5. októbra dočasne obnovilo kontroly na hraniciach s Maďarskom. Urobilo tak po tom, ako k tomu pristúpili Poľsko, Rakúsko a Česko. Vláda na svojom dnešnom rokovaní schválila predĺženie kontrol na hraniciach s Maďarskom do 23. decembra, pričom pôvodne sa mali skončiť 23. novembra. Toto opatrenie si vyžiada takmer 3,2 milióna eur.

Ministerstvo vnútra vysvetlilo, že kontroly budú po celej hranici s Maďarskom, a to flexibilným spôsobom primerane aktuálnej hrozbe a v závislosti od vývoja bezpečnostnej situácie:

„Cieľom návrhu nariadenia vlády je zabrániť nárastu sekundárnej nelegálnej migrácie a s tým spojeného ohrozenia verejného poriadku a bezpečnosti Slovenskej republiky,“ uviedol rezort vnútra s tým, že doterajšie kontroly na južnej hranici priniesli postupne želaný efekt a záchyty nelegálnych migrantov sa výrazne znížili:

„V súvislosti s konfliktom v Izraeli, ktorý môže iniciovať ďalšie migračné vlny, je nutné v kontrole vnútornej hranice s Maďarskom pokračovať, keďže ide o dôležité opatrenie aj v boji proti terorizmu.“

Foto
Vláda schválila predĺženie kontrol na hraniciach s Maďarskom / TASR

Rezort zdôvodnil tento krok migračnou vlnou po západobalkánskej trase, ktorá v uplynulých mesiacoch spôsobila nápor na jeho zložky, predovšetkým cudzineckú políciu, ale aj samosprávy a občanov v prihraničných oblastiach.

„Napriek tomu, že evidujeme pokles počtu zadržaných osôb, ktoré majú neoprávnený pobyt na našom území, chceme pokračovať v razantnom prístupe voči všetkým prevádzačom, a tým vysielať aj naďalej signál, že cez naše územie len tak ľahko neprejdú. Zároveň tým napĺňame status spoľahlivého európskeho partnera, ktorý vie zabezpečiť nielen bezpečnosť svojich občanov, ale tiež zabrániť prenikaniu nebezpečných živlov ďalej do Európy. Musíme si uvedomiť, že v tomto prípade bojujeme s organizovanými zločineckými skupinami,“ reagoval minister vnútra Matúš Šutaj Eštok.

Každá zadržaná osoba na území Slovenska je podľa rezortu umiestnená v Útvare policajného zaistenia v Sečovciach alebo Medveďove, kde absolvuje dôkladný rozhovor za účelom preukázania jej pôvodu:

„Tak sa potvrdí alebo vylúči možnosť administratívneho vyhostenia.“

 

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre