Koordinátorka dobrovoľníkov v Košiciach Adriana Čurajová: Stávame sa predĺženou rukou Svätého Otca

KošiceArchívPápež na Slovensku 2021

K dobrovoľníctvu ju priviedla služba v zbore počas návštevy Jána Pavla II., teraz sa túto radosť snaží ponúknuť ďalším.

Pápež František o mesiac navštívi Slovensko. V Prešove bude sláviť liturgiu sv. Jána Zlatoústeho, v Košiciach sa stretne s Rómami na Luníku IX a s mladými na štadióne Lokomotíva. Príprava a organizácia jeho apoštolskej cesty si okrem iného vyžaduje pomoc dobrovoľníkov. O tom, čo všetko to obnáša, kto sa môže registrovať, ale aj o samotných prípravách sme sa rozprávali s Košičankou, učiteľkou, ale najmä manželkou, matkou troch detí a koordinátorkou dobrovoľníkov v Košiciach Adrianou Čurajovou.

Ako ste sa dostali k dobrovoľníctvu?

Teraz mám na starosti dobrovoľníkov pri organizovaní a príprave návštevy Svätého Otca Františka v Košiciach. Pred tromi rokmi, keď bolo blahorečenie Anky Kolesárovej, tak tiež som mala na starosti dobrovoľníkov. Viac-menej trošku obmedzený, ale ten istý tím pracujeme v Košiciach aj teraz na príprave návštevy Svätého Otca Františka.

Vedenie dobrovoľníkov pri blahorečení šlo prirodzenou cestou, pretože už od svojich študentských čias som mala tú milosť byť pri zrode projektov, ktoré sú priamo v rodisku Anky Kolesárovej vo Vysokej nad Uhom, čiže to išlo prirodzene, celý môj život je tým poprepletaný. Dobrovoľníctvu sa venujem vyše dvadsať rokov, takže je na čom stavať a je koho pozývať.  

Približne o mesiac Svätý Otec navštívi východné Slovensko. V akom štádiu sú prípravy na túto udalosť?

Vyzerá to veľmi dobre, sme skvelá partia, zohratý tím, je aj veselo, aj keď občas náročne, pretože naozaj už so skracujúcim sa časom príchodu aj prirodzené napätie, respektíve pnutie pôsobí na každého z nás, ale tým, že sa máme navzájom, máme sa o koho oprieť, tak dá sa to zvládnuť. Musím povedať, že telefóny neustále zvonia. Aj rodina a domácnosť si musia zvyknúť, že už sme viac-menej duchom kdesi inde, aj keď sme fyzicky doma. Je to obrovská náročnosť, ale zatiaľ to zvládame.

Čo vás čaká v najbližších týždňoch?

Vďaka Bohu, máme už cez polovicu prihlásených dobrovoľníkov. Veľmi sa tomu tešíme, ale ešte stále potrebujeme doplniť rady. Celkovo potrebujeme 700 dobrovoľníkov, ktorí budú pomáhať na Luníku IX alebo štadióne Lokomotíva. Budú rozdelení na záchytné parkoviská, príjazdové cesty, pri vchodoch do areálov, budú v sektoroch. Dôležitou súčasťou dobrovoľníkov bude informovať ľudí, kde môžu čo nájsť, aby sa nestratili, neblúdili, aby sa vrátili tam, kam majú. Takisto budú aj dobrovoľníci, ktorí budú sprevádzať zahraničných novinárov. Tam je podmienka dobrovoľníka ovládať plynule anglický jazyk. Takisto máme aj záchranárov, lekárov, zdravotné sestry, ktorí budú dobrovoľníci – zdravotníci a budú pomáhať zdravotníckym zložkám v prípade potreby.

Aké sú podmienky dobrovoľníctva?

Samozrejme, všetci, aj účastníci, aj účinkujúci, aj dobrovoľníci musia byť plne zaočkovaní, to znamená, že musia mať dva týždne po druhej dávke dvojdávkovej vakcíny alebo tri týždne po jednodávkovej vakcíne. Musia mať viac ako 18 rokov, respektíve najneskôr v deň príchodu Svätého Otca Františka, aby dosiahli plnoletosť. Toto sú dve základné podmienky, iné nie sú. Naozaj nám stačia zdravé ruky a radostné srdce, samozrejme, ochota.

Ja razím osobnú filozofiu, aby nám prišli pomôcť práve rodičia dospievajúcich alebo mladých ľudí, aby si mladí vychutnali príchod Svätého Otca. Ja tiež ako mladé 18-ročné dievča, keď tu bol Svätý Otec Ján Pavol II., tak som bola ako dobrovoľníčka v zbore. Toto stretnutie ma zasiahlo tak silno, možno to boli počiatky mojej dobrovoľníckej služby, že som pocítila, aká je to radosť byť prínosom pre spoločnosť. Mladí nech idú, nech zažijú, nech si vypočujú Svätého Otca a my, rodičia, umožnime im to a pomôžme, aby sme zabezpečili všetko potrebné, aby všetko prebehlo hladko.

Foto
V Prešove bude sláviť liturgiu sv. Jána Zlatoústeho, v Košiciach sa stretne s Rómami a mladými / TASR

Vekový strop pri dobrovoľníctve nie je určený?

Dobrovoľník nemusí mať 20, dobrovoľník môže mať aj 30, 40, 50 plus. Hlásia sa nám aj takí a som veľmi rada, pretože vek nie je prekážkou. Dokonca sme dostali veľmi milý email od 75-ročného pána, ktorý napísal, že by veľmi chcel pomôcť, nevládze stáť ani chodiť, ale ovláda strojopis a rýchlo píše. Ak by sme potrebovali v tejto oblasti pomôcť, tak by bol rád. Je to veľmi milé a súdržné. Veľmi cítim podporu aj zo strany spoločnosti. Možno sa zdá, že toho negatívneho je príliš veľa, ale ja práve vnímam, že aj tých pozitívnych správ a dobrých, ochotných ľudí je stále dosť. Možno nie sú takí hluční, lebo nekričia do sveta, že sú dobrí, ale je ich naozaj dosť a som veľmi vďačná za to, že sa nám ozývajú a že veľmi ochotne sa ponúkajú do služby.

Prihlasovanie dobrovoľníkov skončí, keď naplníme počty. Nábor dobrovoľníkov prebieha aj v Prešove a v Šaštíne. Veľmi úzko spolupracujeme so všetkými tromi koordinátormi dobrovoľníkov na týchto miestach. Často sa nám stáva, že dobrovoľníci sú tak žhaví, že chcú ísť pomáhať na každé jedno z tých miest, ale, žiaľ, to sa nedá, pretože dobrovoľník musí byť k dispozícii dlhší čas ako len ten samotný príchod Svätého Otca. Dobrovoľník si musí vybrať jedno miesto, ale určite nebude ľutovať, že príde pomôcť.

Kedy je naplánované prvé organizačné stretnutie s dobrovoľníkmi?

Nevyhnutná prítomnosť počas celých dní je 13. a 14. septembra, 14. september je priamo návšteva Svätého Otca Františka a 13. septembra je povinné školenie, akreditácia, kontrola, obliekanie dobrovoľníkov. Dostanú svoj balík dobrovoľníka, ktorý bude obsahovať tričko, šiltovku, reflexnú vestu, vak, tie základné veci, aby sme ich vedeli identifikovať, keď budú 14. septembra nastupovať priamo na pozíciu, na ktorú budú určení. 13. septembra je nevyhnutné prísť, aby si aj obhliadli miesto a zároveň, aby sme ich aj vyškolili dostatočným množstvom informácií, aby boli prínosom a aby vedeli informovať účastníkov.

Foto
Oficiálne logo návštevy pápeža Františka / navstevapapeza.sk

Čo pre vás znamená návšteva Svätého Otca v tomto náročnom čase pandémie?

Veľmi si vážim, aj keď je to kontroverzné a som si vedomá toho, že viacerí to vnímajú kontroverzne, že v Košiciach sú špecifické skupiny, za ktorými Svätý Otec príde, či už je to Luník IX, alebo Lokomotíva. Ja si to práve vážim. Svätý Otec má v súčasnosti odvahu ísť na miesto, ktorého sa stránia aj politici. Málokto by dobrovoľne z vrcholných predstaviteľov či už štátu, alebo akejkoľvek oblasti chcel ísť a povedať niečo našim rómskym spoluobčanom, aby ich povzbudil vo viere, v nádeji, v jednote.

Myslím, že Svätý Otec veľmi cíti, ako potrebujú práve tieto skupiny, ku ktorým sa chce prihovoriť, povzbudenie a nádej. Ako spoločnosť sme veľmi polarizovaní. Túžim, aby Svätý Otec priniesol jednotu. Stále sa dá nájsť niečo, čo ľudí spája. Pokiaľ sa budeme zameriavať na to, čo ľudí rozdeľuje, nikdy to neprinesie pokoj, ani spoločnosti, ani človeku. Pokiaľ sa zameriame na to, čo nás spája, tak môže to priniesť radosť do života.

Možno aj tí, ktorí nespĺňajú podmienky a z rôznych dôvodov sa nemôžu priamo zúčastniť stretnutia so Svätým Otcom, budú mať možnosť si ho vypočuť cez médiá, aj cez vás, a teda o nič nebudú ukrátení. Samozrejme, priamy kontakt je úplne iný, ale myslím si, že každý, kto len trošku chce ho počúvať a vziať si do života to, čo povie, určite neodíde naprázdno.

Aký je váš názor na to, že osobné stretnutie s pápežom je podmienené očkovaním?

Sama mám v blízkom okolí rôzne zmýšľajúcich ľudí. Dôležité je rešpektovať sa a nenútiť toho druhého, čítať relevantné a odborné články a inšpirovať sa tými, ktorým človek dôveruje. Ak ide týmto smerom a zanecháva aj druhému možnosť voľby, tak sa dá žiť v pokoji a radosti. Nie je to problém, ak sa niekto rozhodne, že sa nepôjde zaočkovať alebo sa pôjde zaočkovať, je to každého voľba.

Život prináša rôzne výzvy, okolnosti a ponuky. Myslím si, že takáto ponuka ako teraz prichádza, stať sa predĺženou rukou Svätého Otca, nepríde len tak ľahko a určite nie skoro. Ja sa k tomu dostávam po viac ako 20 rokoch, ktovie, či budem mať ešte niekedy takúto šancu. Pozývam všetkých využiť to a stať sa predĺženou rukou Svätého Otca.

Keď sme riešili odev dobrovoľníkov, tak sme zvolili bielu farbu ako základ, pretože Svätý Otec je v bielom, a teda chceme, aby to boli poslovia radosti a nádeje, ktorí to budú prinášať pri všetkých bezpečnostných zložkách. Tie budú dobrovoľníci dopĺňať, aby boli nositeľmi posolstva, s ktorým Svätý Otec prichádza, a to je posolstvo jednoty, nádeje a radosti zo života. Užívajte si to a keď si chcete prísť vychutnať tú radosť a načerpať medzi rovnako zmýšľajúcich ľudí, tak určite sa prihláste ako dobrovoľníci. Registrácia je veľmi jednoduchá na webovej stránke navstevapapeza.sk je pod kolónkou registrácia – dobrovoľník možnosť pár klikami sa zaregistrovať a zaradiť sa už podľa voľby, ktoré miesto si dobrovoľník zvolí a bude veľmi úzko spojený so Svätým Otcom.

Komentáre