Ako pomáha zber vrchnákov ľuďom v núdzi a koľko vrchnákov je potrebných na to, aby sa „dobrý skutok“ podaril?
Zber vrchnákov z plastových fliaš na pomoc ľuďom núdzi netreba obzvlášť predstavovať. Charitatívne zbieranie vrchnákov je skvelým príkladom toho, že ak sa množstvo ľudí spojí a prispeje „svojou troškou do mlyna“ môžu sa podariť veľké veci. Diana Eliašová je koordinátorkou zberu vrchnákov. Jej úlohou je, aby sa vyzbierané vrchnáky dostali na správne miesto a aby sa „dobrý skutok“ dotiahol do šťastného konca.
„Mojou úlohou je rozširovať zber do škôl, firiem a medzi súkromníkmi. Zbieram napríklad v bytovkách vo svojom okolí, dávam plastové koše do bytoviek a snažím sa ľudí všemožne namotivovať, aby zbierali vrchnáky. Vyzbierané vrchnáky odvážam na zberné miesto, kde ich odkladáme, kým ich nie je dosť na odvoz. Máme dohodnutú spoluprácu s firmou. Oni prídu s dodávkou do nášho zberného miesta a odtiaľ vezmú vyzbierané vrchnáky. Starám sa takisto o našu facebookovú stránku,“ predstavila projekt Diana Eliašová, ktorá sa tejto činnosti venuje popri svojej práci.
Cieľom zbierania vrchnákov je následný predaj týchto vrchnákov recyklačným spoločnostiam. Najčastejšie sa týmto spôsobom pomáha vozičkárom a chorým deťom, ktorí si môžu vďaka takto vyzbieraným financiám kúpiť vybavenie na prekonanie ich každodenných prekážok. Rozšírilo sa to ďalej a vrchnáky zbierajú napríklad aj útulky pre psy.
Jeden vrchnák má približne 2,5 gramu a kilo vrchnákov stojí 22 centov. Za tonu vrchnákov vedia získať pre ľudí v núdzi 150 až 200 eur. „Je to asi 30 vriec, plná dodávka. Vrchnáky sa ďalej recyklujú, takže to nerobíme len kvôli tomu, aby sme pomohli ľuďom, ale aj kvôli prírode. Stačí tomu venovať každý deň chvíľu, reálny výsledok je vidieť až po dlhšom čase,“ dodáva koordinátorka zberu.
Diana realizuje zber vrchnákov za pomoci občianského združenia HorebPET s myšlienkou pomôcť chorým a rodinám v núdzi. Počas svojej existencie už na Slovensku vyzbierali viac ako 10 ton vrchnákov, ktorými pomohli.
Autor: MARTIN MAJDÁK