Kopy a päste vo vzduchu. Košickí karatisti sa vynašli

KošiceŠport

Domovská telocvičňa karatistov z košického Karate Klubu Union je ešte stále zatvorená, no mladí športovci nelenia. Po štvrtej fáze uvoľnenia karanténnych opatrení to vzali zhurta a už vo štvrtok absolvovali svoju prvú súťaž.

Foto
Zuzka a Robo Schwartzovci patria medzi vlajkové lode klubu Union / KOŠICE ONLINE

„Každý športovec túži súťažiť a privítali sme teda posledné uvoľnenie, ktoré nám umožňuje aspoň takéto súperenie. Od ôsmeho marca sme nemali žiadny turnaj a tak sme si pripravili aspoň takúto súťaž vo freestyle karate. Myslím si, že to bol dobrý nápad, pretože deti si to poriadne užívajú,“ poznamenal šéf klubu Peter Bozogáň.

Členovia klubu súťažili v nekontaktnej disciplíne freestyle, pričom na otvorenom ihrisku pri základnej škole Belehradská absolvovali pred vstupom na súťažnú plochu povinnú dezinfekciu rúk. Cieľom tentoraz neboli dokonalé zostavy a medaily dostali všetci zúčastnení.

Karate ma vždy veľmi bavilo, ale počas tej korony sme museli sedieť doma a vidieť to aj na mojej kondičke,“ pousmial sa desaťročný Richard Mitrík, ktorý sa karate venuje už päť rokov. Takúto dlhú pauzu bez súťažných vystúpení však ešte nezažil. „Som rád, že sme mohli absolvovať aspoň takúto súťaž, pretože doma ma to už nudí a to vyučovanie cez internet je pomalé a stále padá.“

Počas karanténneho obdobia boli mladí športovci ako na ihlách. „Robil som si úlohy, čítal som si a chodil som hrať futbal na ihrisko. A občas som trénoval aj veci z karate. Teraz to už bude oveľa lepšie a teším sa hlavne na súťaže. Mali sme mať aj majstrovstvá Slovenska a uvidíme, či nám ich nahradia,“ pridal Riško.

„Je to stále zvláštne. Trénujeme naďalej vonku a čakáme na návrat do našej telocvične. Aj v rámci tejto súťaže to ešte bolo bez kontaktu a udierali sme iba do vzduchu. Je to však signál toho, že sa veci pomaly vracajú do normálu,“ privítala aspoň takúto formu súťaže elitná pretekárka Unionu Zuzana Schwartzová.

Galéria k článku

Koronakrízu ju postihla dvojnásobne. V civilnom zamestnaní je totiž zubárkou. „Bolo a stále to aj je veľmi obmedzujúce. Pracujeme v overáloch, s respirátormi a krytmi na tvárach. Nie je to nič príjemné,“ poznamenala úspešná karatistka, ktorá obdarila deti v rámci klubovej súťaže aj zubnými pastami a omaľovankami. „Polovica z nich chodí ku mne do ordinácie a tak sa o nich musím postarať aj takýmto spôsobom.“

Klubová telocvična je nateraz stále nedostupná, no na kondícii košickej pretekárky by sa to nemalo prejaviť negatívnym spôsobom. „Trénovali sme aspoň doma. S bratom máme vlastnú telocvičňu a tak sme ju využívali. Keďže som však aj zdravotníčka, tak som bola dosť opatrná a vonku som veľmi nechodila. Aj keď som si išla zabehať, tak som bola úplne sama.“

Obdobie plné obmedzení a zrušených súťaží preverilo aj odhodlanie športovcov. Nie je totiž jednoduché pripravovať sa na súťaže, ktorých organizácia je neistá.

„Ak mám povedať pravdu, tak som tiež na vážkach. Nevieme totiž, na čo sa vlastne pripravujeme. Čo ak nebudeme tento rok súťažiť vôbec? Hlavne tie deti sa na súťaže veľmi tešia a je to celkovo demotivujúce obdobie. Aj preto by sme mali pokračovať aspoň v takýchto súťažiach, ktoré pomáhajú udržať si ducha karate,“ upozornila Z. Schwartzová. Zo zrušených podujatí na tento rok ju najviac zamrzel septembrový Svetový pohár v Juhoafrickej republike. „Na to som sa tešila naozaj veľmi a teraz ani nevieme, kedy sa začne opäť súťažiť.“

Potrebu súťaží si uvedomujú aj predstavitelia Slovenského zväzu karate a aj preto sa už tento víkend uskutoční premiérová online súťaž v nekontaktnej kate.

„Aj v našom klube sme už nahrávali nejaké zostavy a do súťaže pošleme samozrejme tie najlepšie. Deadline je túto nedeľu a rozhodcovia to potom vyhodnotia 31. mája. Vzhľadom na podmienky ide o príjemné spestrenie, pretože momentálne naozaj súťažiť nemôžeme. Medaily potom zrejme pošlú trénerom poštou,“ pousmial sa Peter Bozogáň.

Rok 2020 mal byť pritom pre karate historickým. Predstavitelia tohto športu sa totiž mali predstaviť aj v rámci olympijských hier v Tokiu.

„Všetko to bude posunuté a uvidíme, ako to napokon bude. V každej kategórii sa má predstaviť desať najlepších pretekárov z celého sveta. Pre Slovákov to teda bude veľmi ťažké. Nominačné súťaže však boli nateraz zrušené a uvidíme, kedy ich nahradia. Verme, že už na jeseň sa začnú organizovať aspoň medzinárodné turnaje v okolitých krajinách,“ zakončil P. Bozogáň.

Autor: PETER JESENSKÝ

Komentáre