Koronavírus ako zámienka na okrádanie ľudí: Podvodníci chcú vylákať peniaze na nákup liekov či vakcíny

VýchodSpravodajstvo

Polícia upozorňuje aj na falošných sčítacích asistentov.

Krajské riaditeľstvo Policajného zboru (KR PZ) v Košiciach v období od prepuknutia pandémie až doposiaľ neevidovalo žiadne trestné oznámenia, ktoré by sa týkali podvodných prípadov páchaných na senioroch súvisiacich s pandémiou či s celoslovenským sčítaním. Napriek tomu však zaznamenali rôzne hlásenia, ktoré súviseli s koronavírusom.

„Začiatkom minulého mesiaca sme prijali viacero telefonických oznámení od občanov Košíc o pokusoch vylákať od nich niekoľko tisíc eur podvodným spôsobom. Občanov telefonicky kontaktovali neznáme osoby pod zámienkou, že ich príbuzný leží v nemocnici a súrne je potrebné zaplatiť za vakcínu na COVID-19,“ uviedla pre Rádio Košice hovorkyňa KR PZ v Košiciach Jana Mésarová.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Podvodníci sa od seniorov snažili vylákať peniaze aj na nákup liekov pre ich príbuzného a na zaplatenie liečby rakoviny. Starší však boli obozretní a predvídali, že ide o podvod. U príbuzných si informácie overili a peniaze osobám neposkytli. Polícia apeluje na ostražitosť najmä v súčasnosti, keď sa neznámi páchatelia snažia využiť pandémiu vo svoj prospech tým, že útočia na city starších. Počas núdzového stavu však týmto podvodníkom hrozí väzba až na 15 rokov, a to iba za pokus alebo prípravu daného skutku.

Od začiatku tohto mesiaca do 31. októbra prebieha asistované sčítanie, preto košická krajská polícia upozorňuje aj na podvodných sčítacích asistentov. Tí môžu domácnosť navštíviť iba vtedy, ak o asistenciu starší vopred telefonicky požiada.

Hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Prešove Jana Ligdayová povedala, že za ostatné obdobie zaznamenali malý počet podvodov:

„V roku 2020 polícia v Prešovskom kraji evidovala celkovo 43 prípadov podvodov na senioroch. V tomto roku doposiaľ evidujeme 5 takýchto prípadov,“ skonštatovala Ligdayová, ktorá však nešpecifikovala, o aké trestné konania išlo, keďže platí ochrana osobných údajov.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre