Koronavírus sa rozšíril aj medzi horolezcami a členmi pomocného štábu na Mount Evereste

SvetKoronavírus

Nepál to však popiera.

Odborný horolezecký sprievodca Lukas Furtenbach priznal, že na Mount Evereste v Himalájach evidujú najmenej 100 horolezcov a členov pomocného štábu nakazených koronavírusom. Ide o prvý celkový odhad pozitívnych prípadov. Nepál však oficiálne popiera, že na najvyššom vrchu Zeme sa rozšírilo ochorenie COVID-19.

Furtenbach z rakúskej expedičnej spoločnosti Furtenbach Adventures je jediným popredným podnikateľom v tejto branži, ktorý kvôli koronavírusu zastavil svoju expedíciu na Everest. Podľa jeho slov pozitívne testy mal jeden z jeho zahraničných sprievodcov a šesť nepálskych sprievodcov Šerpov:

„V základnom tábore je najmenej 100 ľudí pozitívnych na COVID a tieto počty môžu byť celkovo až 150 či 200.“

Foto
Lukas Furtenbach / TASR

V základnom tábore sú chorí ľudia, ktorí kašlú. Povolenie vyliezť na Everest túto sezónu dostalo 408 zahraničných horolezcov, ktorým pomáhajú stovky sprievodcov Šerpov a členov pomocných štábov. Tí sú v základnom tábore od apríla.

Nepálski predstavitelia pre horolezectvo odmietajú, že medzi horolezcami a pomocnými štábmi sú ľudia s ochorením COVID-19, ale tvrdia, že vo všetkých základných táboroch nepálskych Himalájí nie sú žiadni ľudia pozitívni na koronavírus. Horolezectvo bolo minulý rok kvôli pandémii pozastavené.

Nepál v týchto dňoch zaznamenáva nárast počtu pozitívnych prípadov. Dokonca ide o rekordné počty infikovaných aj obetí. Čína nedávno zrušila lezenie zo svojej strany Mount Everestu z dôvodu šírenia nákazy z nepálskej strany. Tá doposiaľ eviduje 497-tisíc nakazených a 6024 úmrtí.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre