Koronavírusom sa denne nakazí v priemere 60 Košičanov. Aký je stav v nemocniciach?

KošiceKoronavírus

Priebeh infekcie je u detí mierny.

Epidemiologická situácia na Slovensku nie je priaznivá. Pribúdajú stovky nových prípadov, zvyšuje sa aj počet obetí pandémie a nemocnice sa zapĺňajú COVID pozitívnymi pacientmi. Koronavírusom sa denne nakazí v priemere 60 Košičanov. Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura podľa jej hovorkyne Moniky Kriškovej monitoruje vývoj aktuálnej vlny pandémie, pričom v súčasnosti eviduje 36 hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19, čo v porovnaní s uplynulým týždňom predstavuje nárast o 13 infikovaných.

Detskej fakultnej nemocnici v Košiciach je to však inak, čo pre Košice Online potvrdil medicínsky námestník Martin Mráz:

„Počet hospitalizovaných pacientov s infekciou COVID-19 klesol z minulotýždňového priemeru približne piatich detí na aktuálne dve hospitalizované pozitívne deti. Žiadne z nich nevyžaduje podporu kyslíka alebo umelú pľúcnu ventiláciu, pretože priebeh covidu v predchádzajúcej aj tejto omikronovej vlne je u detí vo všeobecnosti mierny. Prevádzka na jednotlivých úsekoch nemocnice je zabezpečená v plnom rozsahu.“

Foto
Lekári DFN prepustili do domácej liečby ďalších COVID pacientov (Ilustračná fotografia) / TASR

Samozrejmosťou je prekrytie horných dýchacích ciest respirátorom FFP2 pri vstupe aj v priestoroch zdravotníckeho zariadenia. Toto opatrenie podľa hovorkyne AGEL SK Martiny Pavlikovej zaviedla aj nemocnica v Šaci.

„Aktuálne prijaté opatrenia sú podľa platnej legislatívy. Platí v nemocnici zákaz návštev, je nariadené nosenie respirátorov a testovanie. Máme 9 pozitívnych pacientov, ani jeden nevyžaduje potrebu umelej pľúcnej ventilácie. Z dôvodu, že nám vypadlo okolo 20 zamestnancov pre pozitivitu na koronavírus, najväčší výpadok máme na pozícii zdravotná sestra, sme museli dočasne obmedziť lôžkový fond na dvoch oddeleniach.“

Komentáre