Koronavírusom sa za jeden deň nakazilo najviac Číňanov od prepuknutia pandémie

SvetKoronavírus

Dôvodom je šírenie variantu omikron.

Za uplynulých 24 hodín pribudlo v Číne 3393 nakazených koronavírusom. Tamojšia Národná zdravotnícka komisia vyhlásila, že je to viac ako dvojnásobok prípadov za predchádzajúci deň a najvyšší denný prírastok infikovaných od prepuknutia pandémie. Varianty delta a omikron sa šíria v 19 provinciách. Úrady nariadili zatvorenie škôl v Šanghaji a v niekoľkých mestách na severovýchodne krajiny platí lockdown.

Čína zaviedla politiku nulovej tolerancie covidu. V prípade objavenia lokálnych ohnísk nákazy sú zavedené rýchle lockdowny, obmedzenie cestovania a hromadné testovanie. Vzhľadom na vysokú infekčnosť variantu omikron a prudký nárast asymptomatických prípadov sú tieto opatrenia logisticky náročné.

Foto
Čína zaviedla politiku nulovej tolerancie covidu / TASR

V meste Ťi-lin platí čiastočný lockdown. Jeho obyvatelia doposiaľ absolvovali šesť kôl hromadného testovania, pričom počet pozitívnych prípadov dnes vzrástol o vyše 500 nakazených variantom omikron. Lockdown je aj v meste Čchang-čchun, kde žije približne deväť miliónov obyvateľov. Starosta Ťi-linu a šéf zdravotnej komisie v Čchang-čchune boli odvolaní.

Zároveň boli uzavreté mestá S'-pching a Tun-chua. Výnimkou nie je ani Chun-čchun na hraniciach s Ruskom a Severnou Kóreou, kde od 1. marca platí lockdown. Na liečbu COVID pacientov slúžia aj tri provizórne nemocnice.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre