Koronavírusu doposiaľ podľahlo 16 pacientov VOÚG v Košiciach

KošiceKoronavírus

Epidemiologická situácia sa tam zlepšila.

Vysokošpecializovaný odborný ústav geriatrický sv. Lukáša (VOÚG) od prepuknutia pandémie koronavírusu eviduje 16 úmrtí pacientov. Informáciu potvrdila Erika Kováčiková z Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Nemocnica momentálne má 11 pacientov a 8 zamestnancov s ochorením COVID-19. Riaditeľ VOÚG Juraj Sýkora tvrdí, že situácia v porovnaní s uplynulými týždňami sa výrazne zlepšila. Koncom októbra zaznamenali 40 COVID pacientov, konkrétne na oddeleniach geriatrie a oddelení dlhodobo chorých, pričom v karanténe bolo 31 zamestnancov.

Foto
Vysokošpecializovaný odborný ústav geriatrický sv. Lukáša v Košiciach / TASR

„Celá táto pandemická situácia výrazne negatívne ovplyvnila život v našej nemocnici. Vďaka reprofilizácii lôžok a rozdeleniu oddelení na Covid oddelenie – červenú zónu a Čisté oddelenia – biele zóny, nemocnica mohla pristúpiť k príjmu pacientov,“ povedal Sýkora.

Každý pacient sa musí pri príjme preukázať negatívnym PCR testom, ktorý nemôže byť starší ako 48 hodín.

„Keď k nám nastúpi, putuje do filtra. Ide o vyčlenenú časť oddelenia a k takémuto pacientovi pristupujeme, akoby bol potenciálne pozitívny na koronavírus. Napriek tomu, že má negatívny test, absolvuje opakovane pri príjme ďalší, potvrdzujúci PCR test,“ povedal Sýkora s tým, že pozorujú klinické príznaky a pokiaľ je pacient aj po následnom PCR v poriadku, umiestnia ho do bielej zóny. Ak by bol výsledok testu pozitívny, pacient by bol hospitalizovaný na COVID oddelení.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre