Košičania aj organizácie sa zapojili do zberu vosku pre Ukrajinu

KošiceSpravodajstvo

Použijú sa na výrobu zákopových sviečok.

Univerzita Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach koncom minulého roka zorganizovala zber vosku, ktorý pomôže vojnou zasiahnutej Ukrajine. Vyše 170 kilogramov vosku sa použije na výrobu zákopových sviečok, ktoré poskytnú ľuďom teplo a svetlo v oblastiach bez elektriny. Na UPJŠ boli zriadené dve zberné miesta. Zamestnanci a študenti vhadzovali vosk, nedopálené alebo nové sviečky, čajové sviečky či kahance do označených škatúľ.

„V druhom ročníku zbierky sme zaznamenali obrovský záujem verejnosti, za čo vyjadrujem poďakovanie v mene celej univerzity,“ reagovala prorektorka UPJŠ pre vedu, výskum a agendu projektov Renáta Oriňaková.

Do výzvy sa zapojili nielen jednotlivci, ale aj organizácie vrátane Úradu komisára pre deti, Základnej školy Janka Francisciho Rimavského Hnúšťa a Strednej zdravotníckej školy sv. Alžbety Košice. Zbierka mala humanitný aj ekologický rozmer.

Ambasádor Zakarpatska a riaditeľ združenia Feman Eduard Buraš priblížil, že vosk sa v stredu (15.1.) prepraví univerzitným vozidlom do Užhorodu, k tamojšej ženskej rehoľnej spoločnosti:

Prijímateľom tejto humanitárnej pomoci sú sestry Congregatio Jesu Slovenská provincia, ktorá má v Užhorode svoje zastúpenie a pomáha vo viacerých oblastiach zabezpečovaním potrieb pre siroty, matky s deťmi, mládež, seniorov i vojnových veteránov,“ uviedol Buraš s tým, že zákopové sviečky majú zásadný význam pre prežitie Ukrajincov predovšetkým počas zimy.

Vosk sa bude variť v hrncoch do tekutého stavu a naleje sa do prázdnych plechoviek od trvanlivých potravín s vloženým kartónovým papierom. Zákopové sviečky pomáhajú nielen vojakom v čase zimy a nepriaznivého počasia, ale aj ženám a deťom, aby sa mohli zohriať, mali zdroj svetla či si ohriali vodu alebo iné potraviny.

Buraš dodal, že sviečky horia 16 až 18 hodín v závislosti od veľkosti plechovky:

„Vďaka malým drôteným košíkom, ktoré sa položia nad túto zákopovú sviečku, je možné ohriať hrnček s vodou alebo mliekom. Matky takýmto spôsobom zohrievajú pre svoje deti nápoje a potravu. Tieto sviečky im pomáhajú prežiť. Sme veľmi radi, že dokážeme takýmto spôsobom pomôcť.“

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre