Košičania budú nocovať vonku

KošiceSpravodajstvo

Poukážu tak na problém chudoby.

Aj Košičania sa môžu tento rok zapojiť do celoslovenského podujatia Noc vonku. Jeho hlavným cieľom je upozorniť na alarmujúci problém chudoby. Podujatie organizuje OZ Vagus, v metropole východu sa k nemu pridala Ťahanovská záhrada a Slobodná škola, v ktorej priestoroch na sídlisku Nad Jazerom sa akcia uskutoční zajtra (23.11.) podvečer.

„Spolu s našimi žiakmi sa aj my učitelia vzdáme na jednu noc pohodlia svojich domovov. Keď to počasie umožní, prespíme na našom školskom dvore na Galaktickej. Veľmi radi privítame aj verejnosť a v prípade zhoršeného počasia sa presunieme na hlavnú školskú chodbu. Každému účastníkovi dáme aj kartón - ktorý ma skvelé izolačné vlastnosti, so sebou si je potrebné vziať akurát spacák,“ uviedla učiteľka Katarína Vassová.

Noc vonku bude v košickej základnej škole sprevádzať aj zaujímavý program

„Deťom, ale aj nám dospelým sa napríklad predstaví Vedecký Brloh s interaktívnou šou, od 18.00 hod. potom budeme diskutovať s predstaviteľmi viacerých košických organizácii, ktorí pomáhajú ľudom bez domova či ľudom v núdzi. Aj takouto cestou chceme našich žiakov priučiť hodnotám a témam, ako je sociálne vylúčenie, sa nevyhýbať, práve naopak - upozorňujeme na ne,“ doplnila Vassová.

Foto
Cieľom je upozorniť na alarmujúci problém chudoby / facebook.com/OZVagus

Na Slovensku žije viac ako 70-tisíc ľudí bez domova, ďalších približne 890-tisíc žije na hranici chudoby. Viesť deti k pomoci núdznym je preto podľa riaditeľa Slobodnej školy Juraja Mazáka nesmierne dôležité:

„Snažíme sa ísť našim žiakom príkladom. Tak ako mládež vedieme k láske k prírode, vzájomnému rešpektu, či kritickému mysleniu, ukazujeme im aj potrebu medziľudskej pomoci. Do našej komunity patrí napríklad aj nepočujúci Ľudo - kedysi človek bez domova, ktorého sme pred asi desiatimi rokmi prichýlili a dodnes žije a pomáha v Ťahanovskej záhrade. V podujatiach ako je Noc vonku vidíme vďaka globálnemu vzdelávaniu silný spoločenský zmysel. Aj preto sa tešíme, že tento rok môžeme organizovať prenocovanie v Košiciach.“

V poradí už 10. ročník sa bude konať zajtra naprieč celým Slovenskom. Záštitu nad podujatím prevzala prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá o 19.00 hod. vystúpi v hlavnom meste s príhovorom.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

Komentáre