Košičania kúpou polievky podporili ľudí v núdzi

KošiceZaujímavosti

Výťažok sa prerozdelí medzi dve organizácie.

Metropola východu znova ožila 33. ročníkom Festivalu sakrálneho umenia. Tradičnou súčasťou programu je aj dobročinný predaj Polievky svätej Alžbety na rohu ulíc Hlavná a Alžbetina. Primátor Jaroslav Polaček pre Košice Online povedal, že cieľom tohto charitatívneho podujatia je pomôcť tým, ktorí to najviac potrebujú:

„My môžeme hovoriť aj o takom malom zázraku, že ľudia na túto akciu reagujú a chápu, že tí, ktorým bolo dané mať trošku viac, tak sme ochotní dávať tým, ktorí to potrebujú. Svätá Alžbeta bola vyhlásená za patrónku mesta Košice pred piatimi rokmi. Na tomto základe budujeme celý krásny počin, kedy upozorňujeme na chudobných, chorých, siroty, pretože práve svätá Alžbeta bola tá, ktorá týmto ľuďom pomáhala.“

Foto
Polievka sv. Alžbety sa podávala piatykrát / TV KOŠICE

Záujemcovia si mohli zakúpiť šošovicovú polievku, ktorá symbolizuje jedlo chudobných. Košický arcibiskup-metropolita Bernard Bober pripomenul, že sviatok svätej Alžbety Uhorskej pripadá na 17. novembra:

„Verím, že Polievka svätej Alžbety aj tohto roku nielen chutí, ale aj pomôže a ostatní ľudia, ktorí si kúpili túto polievku, podporia myšlienku na dvoch našich pracoviskách pre deti. Tie niekedy nielenže plačú, ale sa sťažujú, že nemajú svojich okolo seba. Robíme náhradnú službu, v ktorej treba mať spolupatričnosť.“

Do prípravy a varenia približne 2800 porcií sa zapojilo nielen združenie Kuchári bez hraníc, ale aj študenti zo štyroch škôl z východného Slovenska.

„Dnes sa okolo 50 ľudí podieľalo na príprave tejto akcie. Spotrebovali sme cez 120 kíl šošovice, 30 kíl koreňovej zeleniny, 30 kíl kostí a údeného mäsa na vývary, aby polievka mala dobrý základ a veľa litrov vody,“ spresnil šéfkuchár Marek Mrúz.

Výťažok z predaja sa prerozdelí medzi dve košické organizácie, konkrétne Centrum pre deti a rodiny v Košickej Novej Vsi a Útulok – Dom svätého Lazára.

Komentáre