Košičania majú záujem o knihy z knižných búdok

KošiceZaujímavosti

Aktualizované 13.00 hod.

Metropola východu sa snaží podporiť čítanie kníh u detí i dospelých rôznymi spôsobmi. Kým v školských či kultúrnych zariadeniach sa realizujú čitateľské súťaže, mestské časti sa zapájajú aj prostredníctvom knižných búdok. Tie je možné nájsť vo vybraných lokalitách v rámci Košíc. Ktokoľvek si môže z búdky vziať knihu, pričom ju vymení za inú.

Staré Mesto podľa starostu Igora Petrovčika postavilo zatiaľ tri, neskôr ich plánuje vybudovať na ďalších troch miestach:

„Tieto knižné búdky sa nachádzajú na námestí pred OC Tip Top na Kuzmányho sídlisku. Ďalšia sa nachádza pri venčovisku psov na Tyršovom nábreží a tretia knižná búdka sa nachádza v rámci dvora Park Angelinum pri detskom ihrisku.“

Aj napriek tomu, že ich vybudovali pred mesiacom, záujem o výmenu kníh je veľký. Doposiaľ nezaznamenali žiadne poškodenie či vykradnutie. Mestská časť podporuje čítanie Košičanov aj swapom kníh na Dominikánskom námestí, ktorý usporadúva každú tretiu nedeľu v mesiaci.

Na Sídlisku Ťahanovce je jedna ekologická knihobúdka v parčíku pri fontáne a niekoľko rokov je malá knihovňa aj v budove polikliniky. Čoskoro by mali pribudnúť ďalšie miesta na výmenu kníh. Košická Nová Ves síce nemá žiadnu knižnú búdku, je však otvorená akejkoľvek iniciatíve v tomto smere.

Foto
Košičania si obľúbili knižné búdky / facebook.com/utulnaknih

Na Juhu majú aktuálne dve, na Lomonosovovej a vo vnútrobloku ulíc Košťová – Oštepová, čo nám potvrdil starosta Jaroslav Hlinka:

„Čo sa týka výtržností, nezaznamenali sme, našťastie, žiadne. Až na jeden menší moment, keď bol poškodený uzatvárací mechanizmus na dvierkach knihobúdky na Lomonosovovej. Táto chyba na druhý deň bola hneď odstránená a knihobúdka slúži späť svojmu účelu.“

Technickí zamestnanci v Barci osadili jednu knižnú búdku, ktorá doposiaľ slúži občanom bez výtržností. Na Severe majú Košičania k dispozícií štyri, postupne by však podľa starostu Františka Ténaia mali pribudnúť aj ďalšie:

„Prvá vznikla z iniciatívy občanov v parku Hroncova, pribudla aj búdka v obnovenom parku Komenského pred Poliklinikou Sever. V lokalite Krupinská bola osadená knižná búdka v rámci modernizácie detského ihriska a športovo-oddychovej zóny. Štvrtá je na Kisdyho ulici a stará sa o ňu miestna komunita. Práve spolupráca s miestnymi komunitami sa nám osvedčila a dáva priestor na vznik podobných aktivít vo väčšom rozsahu.“

Podľa jeho slov sa viackrát vyskytol zásah vandalov, avšak prevyšuje vysoký záujem o uchovanie projektu. Podporu čítania by chcela zrealizovať aj mestská časť Dargovských hrdinov, ktorá síce v súčasnosti nemá žiadnu knižnú búdku, plánuje ju však vybudovať pri revitalizácii priestoru pred gréckokatolíckym kostolom. V Krásnej takéto búdku nemajú a mestská časť ich neplánuje vybudovať. Zdôvodnila to bohatou knižnicou v kaštieli.

Jazerčania majú možnosť výmeny kníh v rekreačnej lokalite. Podľa starostky Lenky Kovačevičovej sa popularite teší najmä detská literatúra a doposiaľ búdku nikto nezničil:

„Musím poklopať takto nepriamo, zatiaľ nie a už je skoro rok inštalovaná. Ale je v lesoparku v mestskej časti, a tým pádom je to tam pod kamerovým systémom.“

Mestská časť je otvorená  výstavbe ďalších, rovnako by však chcela vybrať oblasť, ktorá je zabezpečená kamerami pre prípadné výtržnosti. Na Západe je k dispozícii šesť knižných búdok. Starosta Marcel Vrchota pre Rádio Košice uviedol, že doposiaľ zaznamenali poškodenia objektov či dokonca podpálenie kníh:

„Päť zriadila mestská časť v rámci projektu z participatívneho rozpočtu, jedna z nich patrí Občianskemu združeniu (OZ) Útulňa kníh. O knižné búdky sa stará mestská časť. Prvú várku kníh do nich zabezpečila mestská časť v spolupráci s Knižnicou Jána Bocatia v Košiciach.  Ďalšie dopĺňanie a obmenu kníh si vzalo na starosť OZ Útulňa kníh.“

Od začiatku zaznamenali záujem obyvateľov o knihy, keďže búdky sú umiestnené väčšinou v blízkosti detských ihrísk a v parkoch, kam kvôli oddychu chodia rodičia s deťmi a seniori. Obyvatelia Západu nájdu búdky v Zuzkinom a Katkinom parku, v parku na Brigádnickej a na Gudernovej, pri detskom ihrisku na Petzvalovej a na Narcisovej.

Na Sídlisku KVP pribudli knihobúdky uplynulý mesiac. Nájdete ich na Cottbuskej ulici pri OC Klas a v Drocárovom parku v blízkosti komunitnej kaviarne. Tento projekt s názvom Zdieľané knihobúdky sa podaril vďaka OZ Klas Slovakia, ktoré knihobúdky v spolupráci so samosprávou pravidelne kontroluje. Mestská časť by túto myšlienku časom rada realizovala aj na ďalších miestach sídliska,“ uzavrela Ivana Padová z mestskej časti Sídlisko KVP.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre