Košičania opäť protestovali, okrem prejavov odznela aj báseň

KošiceSpravodajstvo

Najbližšie zhromaždenie by sa malo uskutočniť o tri týždne.

Košičania sa vo štvrtok (3.4.) opäť zišli na proteste, ich rady však v porovnaní s predošlými zhromaždeniami zredli. Protestné zhromaždenie nazvané „Nie ruskému zákonu!“ sa začalo už tradične o 18.00 hod. v priestore pri Dolnej bráne. Účastníkov bolo spočiatku pomenej, postupne sa však schádzali ďalší. Novinárske odhady sa pohybujú na úrovni okolo 1 500 účastníkov.

Na predošlom zhromaždení, ktoré sa konalo 21. marca hovorili odhady o šiestich až siedmich tisíckach, dva týždne predtým sa podľa organizátorov počet zhromaždených pohyboval okolo 12-tisíc.

„Účasť bola tentokrát slabšia. Na poslednú chvíľu sme museli meniť deň, pretože nám magistrát neschválil piatok (4.4.), ako obvykle, keďže tam bola nahlásená iná akcia. Bolo ťažké odkomunikovať, že protest bude vo štvrtok, keď sú ľudia po troch mesiacoch zvyknutí na piatky,“ pripustil moderátor a spoluorganizátor protestu Andrej Klobušník, ktorý bol napriek nepriaznivým okolnostiam účasťou pozitívne prekvapený.

Najbližší protest by sa mal v Košiciach konať o tri týždne, vzhľadom na to, že o dva týždne sú veľkonočné sviatky. Pokiaľ ide o pokračovanie protestných akcií v metropole východu, Klobušník uviedol, že v máji protesty a zhromaždenia organizovať nemôžu, keďže v tom čase sa konajú Dni mesta Košice.

Dodal, že ak protesty nebudú pokračovať v lete, určite sa obnovia v septembri. Organizátori by radi rozvíjali komunitu, ktorú vytvorili, a to komunitnými akciami, napríklad v podobe diskusií, koncertov a podobných podujatí.

„Ešte sa to vyvíja, takže si netrúfam predstaviť nejaký plán. Uvidíme, ako to bude ďalej. Nemáme napojenie na žiadnu organizáciu, na žiadnu politickú stranu. Môžete si to pozrieť na transparentnom účte,“ zdôraznil s tým, že z dobrovoľných príspevkov bolo vyzbieraných niekoľko tisíc eur, ktoré sú verejne dohľadateľné.

Medzi rečníkmi vystúpila Laura Dittel z Karpatskej nadácie. Prízvukovala úlohu mimovládnych organizácií v spoločnosti a vystríhala pred účinkami, ktoré môže chystaný zákon mať:

„Je to útok na samotné základy demokracie.“

Na poslancov a poslankyne Národnej rady apelovala, aby zákon nepodporili. Ďalšími vystupujúcimi boli kultúrny antropológ a romista Alexander Mušinka a vizuálny umelec a bývalý vysokoškolský pedagóg Radovan Čerevka. Štvoricu vystupujúcich uzavrela slamerka Veroni Gyenge. Zhromaždeným predniesla nové dielo, ktoré podľa svojich slov napísala počas cesty do Košíc.

„Keď sa pozriete do zrkadla, čo vidíte? Je tam ešte človek? Alebo len maska, ktorá hnije zvnútra. Počujete ten plač? To je vaše vnútorné dieťa, to sú vaši predkovia," Gyenge sa obrátila na tých, ktorí sú pri moci.

Spytovala sa, či myslia na pracujúcich, na zraniteľné skupiny, ľudí bez domova, seniorov v núdzi, hendikepovaných či zneužívané deti. Vláda podľa jej slov myslí len na seba:

„Prosili sme vás slušne roky, aby ste sa k nám ľudsky správali, aby ste v neznámych očiach videli človeka. Úbohý ľud vás prosil, žobral, ale márne. Nedožil sa lepšieho života. My sme tí, na ktorých sme čakali, aby nás zachránili! My sa rozhodujeme, či budeme bojovníkmi, či obeťami. Tak sa pýtam Slovensko - budeš sa ďalej plaziť? Budeš ďalej hlavu skláňať? Budeš sa báť? Budeš kvety proti guľkám hádzať? Nechať si kopať do tváre a ešte sa poďakovať? Nie ste naši králi! Nie ste naši bohovia! Vy ste naši zamestnanci!“

Za búrlivého potlesku slammerka vyzvala zhromaždených k tomu, aby sa nevzdali. Svoju báseň ukončila slovami:

„Tak čo, Slovensko? Nepočuješ? Nad Tatrou sa blýska!“

 

Zdroj: SITA 

Komentáre