Košičania sa dočkajú nových parkovacích miest aj obnovy verejných priestorov

KošiceSpravodajstvo

Aké sú plány mestských častí na tento rok?

Košickí mestskí poslanci vlani v decembri schválili rozpočet na rok 2022 a s ním aj pripravované investície. Magistrát bude v tomto roku hospodáriť s rozpočtom približne 260 miliónov eur.

Viac ako 40 percent z tejto sumy poputuje do oblasti školstva. Medzi hlavné priority mesta patrí modernizácia a rekonštrukcia Slaneckej cesty, výstavba a projektová dokumentácia viacerých cyklochodníkov či výstavby športovísk na základných školách Starozagorská, Novomeského a Želiarska. Okrem investícií do rozvoja športu magistrát pripravuje revitalizácie vstupu na Verejný cintorín a Mlynského náhonu. Obyvatelia sa môžu tešiť aj na výstavbu semaforov na križovatkách pri Crow Aréne i v Čermeli pri Detskej železnici,“ uviedol pre Rádio Košice hovorca mesta Košice Vladimír Fabian.

Radnica plánuje pokračovať aj v modernizácii zastávok mestskej hromadnej dopravy i v rekonštrukcii ciest a chodníkov. Mestské časti (MČ) si na hospodárenie rozdelia viac ako 14 miliónov eur. MČ Košice – Západ na realizácie svojich projektov požiada financie z nórskych fondov, čo nám potvrdil starosta Terasy Marcel Vrchota:

„Plánujeme začať rekonštruovať budovu na Laboreckej ulici 2, zriadiť tam environmentálne centrum s celomestskou pôsobnosťou. Taktiež sa plánujeme zapojiť do získania externých finančných prostriedkov na obnovu Katkinho parku a parku Narcisová. Plánujeme zvýšiť čistotu na jednotlivých kontajneroviskách, zároveň dokončíme niektoré uzamykateľné kontajneroviská. Plánujeme osadiť väčšie množstvo odpadkových košov, lavičiek, obnoviť detské ihriská.“

Foto
Vizualizácia Slaneckej cesty / Mesto Košice

Na Terase sa chcú venovať aj projektom, ktoré si občania zvolili v participatívnom rozpočte. Prioritou Sídliska Ťahanovce podľa jeho starostu Miloša Ihnáta je dokončenie výjazdu na Hanojskej:

„Výjazd áut Hanojská ulica – Európska trieda, kde je plánovaných 65-tisíc eur. Na fontánu, ktorá bola v generálke a potrebujeme ju súrne dokončiť, aby sme ju mohli v máji spojazdniť – 12-tisíc eur.  Pekinská ulica, bezbariérové prístupy k detskému ihrisku – 20-tisíc eur. Na opravy a nové chodníky pripadne po 5000 eur.“

Ťahanovčanov dlhodobo trápia nevysporiadané pozemky a práve na ne poputuje viac ako 20-tisíc eur. Susednú mestskú časť Dargovských hrdinov tiež čakajú viaceré investície.

Revitalizácia verejného priestranstva pred gréckokatolíckym kostolom. Čakáme aj na vyhodnotenie, ktoré podávalo mesto Košice na revitalizáciu vnútrobloku medzi Lidickým námestím, Kurskou a Kalinovskou ulicou. A taktiež aj nové ihrisko zamerané pre väčšie deti a menšie workoutové ihrisko.“

Starostka MČ Nad jazerom Lenka Kovačevičová skonštatovala, že obyvateľov v marci čaká avizovaný začiatok rekonštrukcie Slaneckej cesty:

„Investovať budeme do rôznych oblastí, či už do svetelnej infraštruktúry, odpadového hospodárstva, do detských ihrísk a športovísk. Napríklad, rozsvietime lokalitu Žiarska – Rovníkova, čiže týka sa to konkrétne trhovísk. Najväčšou investíciou mestskej časti v roku 2022 bude vybudovanie nových parkovacích plôch, a to práve na Ladožskej ulici.“

Na investície v hodnote viac ako 400-tisíc eur požiada miestna samospráva financie aj z eurofondov. MČ Košice – Juh plánuje okrem iného pokračovať vo výstavbe podzemných kontajnerov.

„MČ Juh počíta s výstavbou zastrešenia ľadovej plochy na športovo-zábavnom areáli MČ Juh na Alejovej ulici. Máme v pláne zabezpečovať revitalizáciu niektorých vnútroblokových priestorov v zmysle zelene, nových chodníkov a lavičiek,“ povedal starosta Juhu Jaroslav Hlinka.

Foto
Mestské časti plánujú aj rekonštrukciu či výstavbu detských ihrísk (Ilustračná fotografia) / TASR

Modernizácia v rámci MČ neminie ani detské ihriská. Podobne ako na ostatných sídliskách, aj na Severe plánujú zlepšiť situáciu s parkovaním.

„Pripravujeme menšiu revitalizáciu Námestia Jána Máteho v spolupráci s Útvarom hlavného architekta s tým, že v priebehu leta, jesene by sme to chceli fyzicky celé aj realizovať. Chceme pokračovať v ďalšej obnove detských ihrísk a s tým súvisiacou aj úpravou zelených plôch v MČ. Plus, chcem začať riešiť aj systém parkovania,“ doplnil starosta Severu František Ténai.

Sídlisko KVP má na nový rok päť priorít, ktoré bližšie predstavil starosta Ladislav Lörinc:

„Dokončenie a otvorenie komunitnej kaviarne v Drocárovom parku. Rozšírenie parkovacích kapacít na ulici Janigova. Rozšírenie parkoviska na ulici Denešova. Riešenie bezpečnostno-dopravnej situácie na Čordákovej ulici a príprava piatich projektových dokumentácií pre naše budúce projekty s tým, že tieto projektové dokumentácie plánujeme dotiahnuť do stavebného povolenia.“

KVP nezabúda ani na rekonštrukciu mobiliáru, detských ihrísk či na výstavbu venčoviska. MČ Staré Mesto na naše otázky nereagovala. Na záver kalendárneho roka čakajú Košičanov komunálne voľby, pred ktorými chcú starostovia dokončiť čo najviac projektov.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre