Košičania sa môžu zbaviť starých elektrospotrebičov

KošiceSpravodajstvo

Odpad odvezú zadarmo, snažia sa ho ekologicky zhodnotiť.

Košičania majú možnosť využiť bezplatný odvoz elektroodpadu. Odvoz sa špecializuje na recykláciu starých spotrebičov väčšieho rozmeru, ktoré by mali obyvatelia problém odniesť ako chladničky či práčky. Odvoz je potrebné objednať dva dni pred samotným zberom.  Elektrospotrebiče sa následne snažia ekologicky zhodnotiť.

„Vyzbieraný elektroodpad prepravujeme na recykláciu k viacerým spracovateľom na celom území Slovenska. Vhodného spracovateľa volíme najmä podľa lokality. Snažíme sa optimalizovať prepravu, aby sme elektroodpad prevážali na čo najmenšie vzdialenosti. Ďalším faktorom je druh vyzbieraného elektroodpadu. Napríklad chladničky a mrazničky, z ktorých je potrebné najskôr ekologicky odsať chladivá,  sa na Slovensku recyklujú len u jedného spracovateľa. Je to náročná technológia a viac takýchto liniek by na Slovensku by asi nebolo rentabilných,“ informovala Jana Nahálková  marketingová manžérka združenia Envidom, ktorá má odvoz na starosti.

Foto
llustračná fotografia / Pixabay

Službu chcú zatiaľ poskytovať raz mesačne. Ak bude o odvoz záujem, plánujú zvýšiť intenzitu. „Začali sme ju poskytovať, aby sme rozšírili možnosti ako ekologicky nakladať s elektroodpadom. Ľudia totiž majú zvyčajne problém naložiť veľkú chladničku či ťažkú 60 kilovú práčku svojpomocne do auta, aby ich mohli  odviezť na zberný dvor. Uvidíme, koľko domácností sa nám bude nahlasovať na jednotlivé termíny a podľa toho sa rozhodneme, či budeme službu poskytovať aj častejšie,“ dodala Nahálková.

7. decembra sa začne zber v okresoch Košice 1 a 4, 14. decembra bude pokračovať v okresoch Košice 2 a 3. 

 

Autor: MARTIN MAJDÁK

Komentáre