Košičania sa tešia na domáci šampionát, viac ako súperi ich desia pozitívne testy

KošiceŠport

Steel aréna je zmenená z hokejovej na hádzanársku halu, slovenskí reprezentanti sú plní nadšenia, ale aj predturnajového stresu. Vzhľadom na pandemickú situáciu neodohrali zverenci trénera Petra Kukučku ani jediný prípravný duel a domáce majstrovstvá Európy odštartujú proti veľkému favoritovi z Nórska.

Foto
Brankár Teo Paul a spojka Patrik Hruščák počas tréningu / KOŠICE ONLINE

„Pocity sú zmiešané a sme plní očakávaní,“ hovorí odchovanec košickej hádzanej, brankár francúzskeho Nimes Teodor Paul. „V rodnom meste si  zahrám majstrovstvá Európy iba raz a veľmi sa na to teším. Nemali sme však možnosť otestovať sa v prípravných zápasoch a generálku zažijeme proti silným Nórom. Bude to teda poriadne ostrý štart. “

Podľa spojky HK Košice Patrika Hruščáka bola z pohľadu prípravy na domáci šampionát najväčším mínusom absencia prípravných zápasov. Dvojzápas proti Rakúsku bol totiž zrušený pre obavy zo šírenia koronavírusu.

„Väčšina z nás nehrala zápas už mesiac a zápasová prax sa nahradiť nedá,“ upozorňuje Hruščák. „Snažíme sa to simulovať v rámci tréningov, ale ostrý štart proti silnému Nórsku bude silnou previerkou. Podľa mňa je však dobré, že začneme práve proti nim. V tom stretnutí nemáme čo stratiť a aspoň z nás opadne nervozita. Ak chceme pomýšľať zo skupiny, tak musíme poraziť hlavne Litvu. Celkovo však platí, že chceme všetkým dokázať svoju silu. Aby sa nehovorilo, že sme tu iba preto, lebo turnaj organizujeme.“

Aj podľa ďalšieho košického odchovanca Tomáša Urbana bude úvodný zápas proti Nórom pekelnou previerkou, v ktorej však Slováci nemajú čo stratiť. „Chceme prekvapiť. Faktom je, že sme outsider. Nóri sú nabití hviezdami a ťažko u nich hľadať nejaké slabiny. Každý dobrý výsledok nás však poteší. Isté je, že potom musíme zdolať Litvu,“ uvedomuje si hráč nemeckého Mindenu.

Galéria k článku

Viac ako súperi však momentálne strašia testy na koronavírus. Aj v slovenskom tábore sa už objavili pozitívne prípady.

„Je tu ten strach, ale snažíme sa na to nemyslieť. Snažíme sa dodržiavať opatrenia a chránime sa najlepšie ako vieme. Každý predsa túži po zápasoch v Steel aréne. Korona však určite ovplyvní priebeh turnaja. Vidíme, že viaceré tímy majú už teraz nakazených hráčov a výsledky budú závislé aj od množstva absencií,“  zamýšľa sa Hruščák.

Medzinárodná federácia EHF tento problém vníma a aj preto znížila počet dní pozitívneho hráča v povinnej karanténe zo štrnástich na päť. K návratu k tímu budú následne potrebné dva negatívne testy.

„To by malo pomôcť. Aj my máme nejakých pozitívnych, ale verím, že to pôjde a šampionát odohráme až do konca,“ želá si Urban.

Diváci budú môcť zaplniť v režime OP 25 percent kapacity Steel arény.

„Potešilo nás to. Vyzeralo to na prázdne tribúny a po tomto oznámení máme veľkú radosť. Okamžite sme všetci volali domov a naši najbližší sa už nevedia dočkať zápasov,“ usmieva sa Hruščák a na atmosféru domáceho šampionátu sa teší aj Urban. „Pre mňa je to veľmi špeciálny turnaj a veľmi sa na to teším. Mám radosť z toho, že povolili aspoň obmedzený počet divákov a naozaj som plný nadšenia.“

Košickí odchovanci vo výbere Petra Kukučku by sa radi podelili o krásy mesta aj so spoluhráčmi. To však možné nie je a v hoteli na Hornom Bankove zažívajú život v bubline.

„Boli sme akurát na kratšiu prechádzku v okolí, ale z Košíc sme inak videli iba nemocnicu v Šaci, kde sme boli na testovaní. Nás teraz testujú každý deň, ale najhorší je ten stereotyp. Sme zatvorení na izbách a jediným únikom sú cesty na tréningy. Je to trochu  na hlavu a nech už prídu zápasy,“ konštatuje Patrik Hruščák.

Z pohľadu výsledkových očakávaní sú Slováci skromní, no cieľom bude určite postup zo skupiny. Ten by im umožnil zažiť aj ďalšiu fázu turnaja v Bratislave.

„V doterajšej histórii slovenskej hádzanej sme získali tuším iba jediný bod. Ja by som bol teda veľmi rád, ak vyhráme aspoň jeden zápas a všetko navyše bude super,“ dodáva brankár Teo Paul.

program SR v základnej F-skupine ME 2022:
      Štvrtok, 13. januára: SR - Nórsko /20.30/
      Sobota, 15. januára: SR - Litva /18.00/
      Pondelok, 17. januára: SR - Rusko /18.00/

      Nominácia hádzanárov SR na ME 2022:
      Brankári: Teodor Paul (USAM Nimes Gard/Fr.), Marián Žernovič (FTC Budapešť/Maď.), Michal Martin Konečný (BM Ángel Ximénez Puente Genil/Šp.)
      Pivoti: Dominik Kalafut (HSG Nordhorn-Lingen/Nem.), Martin Slaninka (HSC Suhr Aarau/Švaj.), Šimon Macháč (SBS-Eger/Maď.)
      Krídla: Tomáš Urban (TSV GWD Minden/Nem.), Marek Kováčech (Handball Sportunion Leoben/Rak.), Martin Briatka (MŠK Považská Bystrica), Lukáš Péchy (HC Sporta Hlohovec)
      Spojky: Jakub Prokop, Tomáš Smetánka (obaja Viveros Herol BM Nava/Šp.), Martin Potisk (ThSV Eisenach/Nem.), Marek Hniďák (HC Burgenland/Nem.), Lukáš Urban (Grundfos Tatabánya KC/Maď.), Ľubomír Ďuriš (HE-DO B.Braun Gyöngyös/Maď.), Jakub Mikita (FTC Budapešť/Maď.), Marek Korbel (Talent Plzeň/ČR), Oliver Rábek (Tatran Prešov), Patrik Hruščák (HK Košice)

Komentáre