Záujem je aj o akreditované kurzy prvej pomoci či opatrovníctva.
Slovenský Červený kríž v Košiciach poskytuje sociálnu službu, ktorá umožňuje obyvateľom požičať si zdravotné pomôcky za symbolický poplatok. Kapacitné podmienky v metropole východu zatiaľ nedovoľujú zapožičanie polohovateľných postelí. Najčastejšie požičiavané sú invalidné vozíky či pomôcky na chodenie, ktoré si pacient môže ponechať podľa potreby.
„V požičovni požičiavame pomôcky na základe zmluvy. Je to taká jednoduchá zmluva o výpožičke a klient vtedy môže mať pomôcku, dokedy ju potrebuje. Vzhľadom k tomu, že pomôcok máme dosť, tak to nemáme nejako časovo ohraničené. Väčšinou vedia dokedy pomôcku potrebujú, ak ju potrebujú aj naďalej, tak jednoducho buď zatelefonujú alebo napíšu mail alebo prídu osobne a ešte si požičiavajú na ďalšiu dobu, ale tak do pol roka určite niektorí klienti majú pomôcku,“ vysvetlila riaditeľka územného spolku v Košiciach Helena Kmetzová.
Požičanie zdravotníckeho vybavenia si podľa riaditeľky vyžaduje manipulačný poplatok, ktorý neskôr Červený kríž využije na dezinfekciu.
„Napríklad 20 centov denne, takže to vyjde možno šesť alebo osem eur mesačne. Celkom bezplatne to nedávame, lebo tam musí byť aj nejaká právna záruka, aby to aj vrátili. A okrem toho mi tieto pomôcky dezinfikujeme po odovzdaní, čiže je to aspoň na dezinfekčný materiál a predstavuje to taký minimálny manipulačný poplatok.“
Mesačne si sociálnou službou pomôže približne 15 Košičanov. Od januára výpožičku využilo takmer sto ľudí. Momentálne Červený kríž navýšil počet invalidných vozíkov. Nový rok tiež priniesol spojenie pobočiek Košice a Košice-okolie a dopyt po tejto službe stále rastie. Kmetzová tiež uviedla, že záujem je aj o iné akreditované či zážitkové kurzy Červeného kríža:
„Kurzy prvej pomoci delíme na základný osemhodinový kurz, potom 16-hodinová a 33-hodinový. Posledné dva kurzy sú s európskym certifikátom. Máme na to naozaj certifikát na medzinárodnej úrovni, no a potom máme kurzy opatrovania, ktoré sú tiež akreditované. Opatrovania dospelých a opatrovania detí. Kurzy opatrovania tiež robíme priebežne podľa záujmu, ale minimálne tak trikrát či štyrikrát mesačne.“
Červený kríž vie frekvenciu kurzov navýšiť. V lete je zvýšený záujem aj o zážitkové vzdelávanie či ukážky prvej pomoci.
„Neakreditované kurzy, to sú rôzne workshopy, zážitkové kurzy, tréningy prvej pomoci, ukážky prvej pomoci, ktoré si objednávajú najmä školy alebo firmy na ich podujatia. Tam chodia aj naši dobrovoľníci či profesionálni zamestnanci a podľa požiadaviek objednávateľa zabezpečujeme ukážky a kurzy, ktoré sa týkajú predovšetkým prvej pomoci,“ spresnila riaditeľka územného spolku.
Slovenský Červený kríž poskytuje široké spektrum pomoci. V pobočke metropoly východu je dostupná rehabilitačná služba, zdravotná asistenčná služba, potravinová pomoc či jedáleň. Obyvateľom Košíc i okolia môže poslúžiť aj sociálny taxík či pomoc pri spájaní rodín.