V poradovníku sú stovky uchádzačov.
Rodiny majú často z rôznych dôvodov dilemu, kam umiestniť svojich starých rodičov. Ceny bytov dosahujú v posledných rokoch rekordné čísla. Senior domy sú preto aj kvôli výške dôchodkov považované za jedinú akceptovateľnú možnosť. Mestá však okrem toho ponúkajú aj takzvané malometrážne byty. Tie poskytujú, v porovnaní so senior domami, nájomné bývanie s vyššou úrovňou súkromia. Avšak je na nich aj dlhšia čakacia doba.
„Mesto disponuje 680 bytmi určenými pre dôchodcov. Nachádzajú sa najmä na Južnej triede, Vojvodskej, Zborovskej, Šoltésovej a Mlynárskej ulici. V poradovníku na jednoizbové byty je 243 uchádzačov, na dvojizbové byty 16 uchádzačov. Momentálne sa čaká na pridelenie takéhoto bytu aspoň štyri roky,“ uviedol hovorca mesta Košice Dušan Tokarčík.
Pre zaradenie do poradovníka je nevyhnutné splniť viacero podmienok. Uchádzači musia okrem iného mať aspoň päť rokov trvalý pobyt v metropole východu a poberať starobný alebo invalidný dôchodok. Bližšie informácie sú uvedené vo Všeobecnom záväznom nariadení mesta Košice číslo 44.
Malometrážne byty ponúka aj metropola Šariša.
„Mesto Prešov v súčasnosti disponuje 19 nájomnými bytovými jednotkami, tzv. malometrážnymi bytmi, ktoré sú určené pre jednotlivcov a teda aj pre seniorov. Tieto byty sa nachádzajú na ulici Armádneho generála Svobodu. Byty sú pridelené na základe poradia určeného v poradovníku, v ktorom sa aktuálne nachádza 17 uchádzačov,“ informovala vedúca kancelárie primátora Prešova Nika Antolová.
Samospráva má záujem o výstavbu ďalších bytov. Jednou z možností je využitie služieb Štátneho fondu rozvoja bývania.
Autor: RÁDIO KOŠICE