Košičania si obľúbili jazdy kolobežkami. Na aké povinnosti by nemali zabudnúť a kedy môžu dostať pokutu?

KošiceSpravodajstvo

Kolobežkári sú vodičmi nemotorového vozidla.

Ulice metropoly východu sú plné kolobežiek. Túto alternatívnu formu dopravy využíva čoraz viac ľudí. Na chodníku sa nimi môže jazdiť len rýchlosťou chôdze a bez ohrozenia chodcov. Kolobežkári do konca minulého roka patrili do kategórie chodcov. Po schválení novely zákona sa od 1.januára zaradili medzi vodičov nemotorového vozidla rovnako, ako sú aj osoby na bicykli s pomocným motorčekom či segwayi.

„Samovyvažovacie vozidlo smie na ceste s výnimkou cestičky pre cyklistov, poľnej cesty, lesnej cesty a obytnej zóny viesť len osoba staršia ako 15 rokov. Na jednomiestnom samovyvažovacom vozidle nie je dovolená jazda viacerým osobám. Ustanovenia o jazde na samovyvažovacom vozidle platia aj na jazdu na kolobežke s pomocným motorčekom. Vodič nesmie požívať alkohol, s výnimkou jazdy v obci a na cestičke pre cyklistov,“ informovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Slovenskej republiky Denisa Bárdyová s tým, že hodnoty nesmú presiahnuť 0,24 miligramu etanolu na liter vydýchnutého vzduchu pri vyšetrení dychovou skúškou prístrojom alebo 0,5 gramu etanolu na kilogram hmotnosti zo vzorky krvi.

Foto
Zdieľané kolobežky / TV KOŠICE

Ako vysvetlila Bárdyová, osoba pohybujúca sa na kolobežke bez motorčeka je aj naďalej považovaná za chodca:

„Dávame do pozornosti aj novú povinnosť, ktorá sa týka aj vodičov nemotorových vozidiel, čiže cyklistov a kolobežkárov. Táto kategória účastníkov cestnej premávky je podľa zákona povinná počas jazdy oboma rukami držať riadidlá s výnimkou prípadu, keď dáva znamenie podľa tohto zákona. Z toho vyplýva, že tak, ako vodiči motorových vozidiel, aj títo účastníci cestnej premávky majú zakázané počas jazdy držať a obsluhovať mobily.“

Ak vás pri riadení s mobilom v ruke zachytí polícia, hrozí vám pokuta minimálne 100 eur. Na kolobežke by ste mali jazdiť jednotlivo. Zakázané je tiež počas jazdy viesť psa či iné zviera a prevážať predmety, ktoré by vám nejakým spôsobom sťažovali riadenie a ohrozovali tak iných účastníkov cestnej premávky.

Zdieľané kolobežky

Začiatkom júna bolo v Košiciach rozmiestnených viac ako sto zdieľaných elektrických kolobežiek prepravcu Bolt. Pred prvou jazdou sú užívatelia informovaní o pravidlách používania prostredníctvom aplikácie. Samotné dodržiavanie už ale ostáva na užívateľoch, čo potvrdil aj country manažér spoločnosti Bolt Eduard Suchánek:

„Je zakázané ísť pod vplyvom omamných látok, tiež jazdiť na jednej kolobežke viac ako jednej osobe. Je nutné rešpektovať premávku na cestnej komunikácii a chodcov na chodníkoch. Napriek tomu, že nosnosť samotnej kolobežky je 120 kilogramov, kolobežku môže súčasne používať len jedna osoba. Ak ju používa viac osôb v jeden moment, tak je tá jazda veľmi nebezpečná, pretože pod väčšou váhou sa kolobežka horšie ovláda a riziko nehody je omnoho vyššie.“

Nepríjemné svetlo

Už po pár dňoch od spustenia začali pribúdať upozornenia, že ďalších účastníkov cestnej premávky najmä vo večerných hodinách oslepuje silné biele svetlo z kolobežky.

„Spätnú väzbu ohľadom svetiel z kolobežiek sme už od užívateľov dostali. Vzhľadom na to, že kolobežky sú umiestnené v Košiciach, sú konštruované na základe požiadaviek spoločnosti Bolt, sú urobené na mieru, tak máme veľký priestor na spätnú väzbu užívateľov spracovávať a zohľadniť ich pri vývoji prípadného ďalšieho modelu,“ uviedol Suchánek s tým, že v najbližšom období neplánujú žiadne veľké úpravy.

Aj keď podľa zákona Slovenskej republiky smie na nemotorovom vozidle jazdiť aj osoba staršia ako 15 rokov, prepravcovia môžu svoje pravidlá ešte viac obmedziť.

„Podľa pravidiel spoločnosti Bolt môžu službu elektrických kolobežiek používať osoby staršie ako 18 rokov. Žiadna horná veková hranica nie je určená, ale, samozrejme, pokiaľ sa človek zúčastňuje premávky, tak musí byť spôsobilý na to, aby mohol elektrickú kolobežku ovládať,“ dodal Suchánek.

Pri porušení pravidiel a jazde pod vplyvom alkoholu či iných omamných látok môžu užívatelia dostať pokutu aj od polície. Ak na to porušenie príde samotný prepravca, používateľ je upozornený, prípadne na diaľku zablokovaný

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre