Košičania si pripomenú obete bývalého režimu

KošiceSpravodajstvo

V centre zapália 2549 sviec.

Aj metropola východu si v piatok (17.11.) pripomenie 34. výročie Nežnej revolúcie. Cieľom nepolitického stretnutia Košičanov je vrátiť úctu a dôstojnosť sviatku, ktorým je Deň boja za slobodu a demokraciu. Organizátor podujatia Ľubomír Lehotský uviedol, že zhromaždenie je naplánované na tradičnom mieste novembrových udalostí, kde sa bude spomínať na košické obete bývalého režimu:

„My začneme o 15.00 hod. zapaľovaním sviec, bude ich 2549. Samozrejme, ľudia si môžu doniesť sviečky so sebou, keď ich bude viac, ja si myslím, že každý bude mať dôvod si tú sviecu zapáliť. Sviečky sa budú zažínať na dvoch miestach – jednak pri pamätnej tabuli na priečelí Štátnej vedeckej knižnice a potom na pódiu Dolnej brány.“

Foto
Illustračná fotografia / TASR

Organizátori sa zhodli, že práve v dnešnej dobe je veľmi potrebné hovoriť o udalostiach pred 17. novembrom.

„My sa už 2,5 roka snažíme hovoriť o tom, že máme slobodu, ale tá sloboda nepadla iba tak, ona bola aj draho vykúpená. Mnoho ľudí, ktorí stáli pevne za pravdou, nenechali sa nalomiť režimom, aby hovorili to, čo od nich režim očakáva. Tak za to boli aj „odmeňovaní“ a mnohí za to položili aj život,“ vysvetlil riaditeľ Múzea obetí komunizmu Pavol Hric.

Na podujatí budú vôbec po prvýkrát na Slovensku verejne prezentované konkrétne mená obetí z Košíc. V centre mesta je pripravený aj program pre rodiny s deťmi a záver podujatia bude patriť modlitbe za obete komunizmu.

Komentáre