Košičania si volili aj poslancov a starostov mestských častí

KošiceArchívVoľby 2022

Aktualizované 19.00 hod.

Spojené regionálne voľby v metropole východu boli pokojné. Predsedníčka okresnej volebnej komisie Košice Štefánia Olšavská skonštatovala, že problémy nenastali ani pri otváraní volebných miestností:

„Žiadna okrsková ani miestna volebná komisia nám neoznámili, že by neboli otvorené volebné miestnosti. Máme tak za to, že sú otvorené všetky.“

Predsedníčka okresnej volebnej komisie Košice-okolie Marcela Havašiová potvrdila, že neevidovali hlásenia:

„Všetko je otvorené, začalo sa hlasovať.“

Zapisovateľ mestskej volebnej komisie v Košiciach Stanislav Takáč povedal, že dnešné spojené voľby v metropole východu boli bezproblémové. V niektorých volebných miestnostiach v mestskej časti Západ pridávali volebné zásteny.

„Nemáme vedomosti o tom, že by boli nejaké problémy, robíme aj obchôdzky. Sem-tam sa môže stať, že sa tvoria rady, keď sa voliči zdržia pri vypĺňaní lístkov, ale komisie to vedia aj v súčinnosti s danou mestskou časťou operatívne vyriešiť vytvorením ďalšej volebnej zásteny, čo sa aj udialo,“ povedal Takáč.

Člen miestnej volebnej komisie na Terase Michal Demo doplnil, že rady sa tvorili len príležitostne. Olšavská dodala, že nezaznamenali žiadne mimoriadne udalosti, ktoré by narušili voľby:

„Evidujeme len bežné žiadosti o informácie, keď sa chcú z okrskov poradiť.“

Predseda jednej z okrskových volebných komisií v priestoroch Základnej školy na Trebišovskej ulici v košickej mestskej časti Západ Miroslav Perháč uviedol, že predovšetkým starším voličom vysvetľovali, ako sa hlasuje vo voľbách:

„Voľby sú u nás veľmi pokojné, miestami až veľmi nudné, ale asi to je doména nášho okrsku,“ uviedol Perháč s tým, že do vedľajších volebných miestností chodilo viac ľudí:

„Vraj to tak bolo aj po minulé roky, takže to nie je prekvapenie. Treba to vysvetľovať a pomôcť najmä starším voličom, ale inak myslím, že je to pochopiteľné, ak to dostatočne vysvetlíme. Nie každý sa pýtal. Niektorí už mali dobrý prehľad a prišli pripravení,“ dodal Perháč, ktorý doplnil, že jeden z voličov zalepil hlasovacie lístky do obálok a vhodil medzi odpad:

„Nevieme, či išlo o manifest, alebo sa pomýlil.“

Foto
Spojené regionálne voľby v metropole východu boli pokojné / TASR

K volebným schránkam prichádzali aj obyvatelia mestskej časti Luník IX, kde bolo registrovaných približne 4700 oprávnených voličov. O spojené regionálne voľby prejavili zvýšený záujem, o čom svedčí aj rad voličov pred miestnym komunitným centrom, kde boli vytvorené dve volebné miestnosti. Niektorí voliči chceli hlasovať len v komunálnych a nie krajských voľbách. Svoj hlas prevažne odovzdávali kandidátom na starostu a miestnych poslancov.

„Je to rozhodnutie daného občana. Sú aj takí, ktorí modrú obálku jednoducho nechcú. Občania z Luníka IX sú zvyknutí, že si volia starostu a miestnych poslancov, viac-menej sú voľby županov pre nich, nechcem povedať, že niečo cudzie, ale vzdialené,“ reagoval podpredseda miestnej volebnej komisie Milan Balog s tým, že spojené regionálne voľby sa aj na Luníku IX začali načas o 7.00 hod., pričom doposiaľ boli bezproblémové a bezkonfliktné:

„Tvoria sa rady, keďže nemôžeme naraz pustiť dnu sto ľudí, takže púšťame po päť ľudí. Očakávam, že popoludní medzi 15.00 a 18.00 hod. bude väčší nával.“

Balog predpokladá vyššiu volebnú účasť ako pred štyrmi rokmi. Vzhľadom na to, že v spojených regionálnych voľbách je viac hlasovacích lístkov, voličom podľa jeho slov vysvetľovali, ako sa volí:

„Samozrejme, dávame im informácie o správnosti, to znamená rozdiel modré obálky – biele obálky. Adekvátne im všetko vysvetľujeme aj viackrát, lebo sa pýtajú, aký počet môžu krúžkovať, či sa krúžkuje, či podčiarkuje.“

Komisia podľa Baloga neregistrovala sťažnosti či podozrenia z kupovania hlasov:

„Niečo také sme nezaznamenali vnútri ani vonku a ja dúfam, že k ničomu takému nedôjde.“

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre