Košičania si zapálením sviec uctili obete komunistického režimu

KošiceSpravodajstvo

Spomínali na udalosti z novembra 1989.

Obyvatelia Košíc si včera (17.11.) pripomenuli udalosti spred 34 rokov. Pri Dolnej bráne a pod balkónom Štátnej vedeckej knižnice sa pálili sviečky ako spomienka na obete bývalého režimu. Hlavnou myšlienkou podujatia bolo prinavrátiť úctu a dôstojnosť 17. novembru 1989 a štátnemu sviatku – Dňu boja za slobodu a demokraciu.

„Výročie, akým je 34 rokov slobody a demokracie, si treba pripomenúť. Pretože, aj keď sa nám to už zdá dnes samozrejmé, sloboda nie je samozrejmá. A my vďaka nej môžeme žiť život, ktorý si žijeme. Musíme si uvedomiť, že máme rôzne výdobytky slobody, ktoré by sme inak nemali. My máme pocit, že ľudia už tak trošku akoby zabudli, v pohodlí svojich obývačiek, drahých áut, pri skvelých televízoroch a pri cestách za hranice – to všetko tu nebolo možné. A chceme, aby sme o túto slobodu neprišli, aby sme si ju strážili ďalej, povedal spoluorganizátor podujatia Ľubomír Lehotský.

Na miesto prišli počas konania podujatia aj za upršaného počasia zapáliť sviečku stovky ľudí, medzi nimi aj mládež, ktorá bývalý režim ani november 89 nezažila.

Mladí o novembri 89

Ako uviedol Lehotský, pod organizáciu podujatia sa podpísala bežná verejnosť, ktorá má na toto obdobie spomienky. Chceli jednoducho pozvať Košičanov, aby si tento významný míľnik pripomenuli. Na podujatí sa najprv zapálilo 2549 sviečok ze obete komunizmu, no napokon bolo tých zapálených sviec oveľa viac.

„Okrem zapálenia sviec, workshopov pre deti, hudobného vystúpenia folkového speváka Petra Janků a pripomenutia si aj tých novembrových hitov vystúpi niekoľko rečníkov, bude tu pani Ľuba Blaškovičová, ktorá bola tvárou Novembra 89 v Košiciach spolu s manželom Petrom Raševom, ktorý už, žiaľ, nie je medzi nami. Potom tu je farár Peter Gombita, aktivistka Mária Dravecká, politický väzeň Ján Vecan a za najmladšiu generáciu vystúpi študentka – stredoškoláčka Anka Sviatková,“ vymenoval Lehotský.

Na plátne na Dolnej bráne sa po celý čas premietali práve mená obetí bývalého režimu v rámci mesta Košice.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

Komentáre