Košičanka Petra študujúca v Záhrebe o zemetrasení: Zhromaždili sme sa vonku, niektorí ľudia museli porušiť karanténu.

EurópaĽudsKE

Študenti sa majú dostať domov na vlastnú päsť.

Hlavné mesto Chorvátska Záhreb v nedeľu (22.3.) zasiahlo silné zemetrasenie, ktoré poškodilo budovy a zničilo autá. Otrasy s magnitúdou viac ako 5,3 boli v krajine najsilnejšie za posledných 140 rokov.

„Zobudili sme sa na trasenie s tým, že steny sa silno hýbali. Nikdy som nezažila tento pocit, lebo som nikdy nezažila zemetrasenie. Na začiatku sme si ani neuvedomili, o čo ide. Mysleli sme si, že možno niečo lieta. Trvalo to asi minútu a potom nasledovala ďalšia vlna. Bola už trošku jemnejšia, už to bolo aj kratšie. Asi o hodinku bola tretia vlna, tiež znova silnejšia, veľmi sme sa vyľakali. Zhromaždili sme sa a išli sme vonku, tým pádom niektorí ľudia museli porušiť karanténu,“ uviedla Košičanka Petra študujúca v Záhrebe.

Foto
Škody po zemetrasení v Zahrebe / TASR

Záhreb zasiahlo hneď niekoľko vĺn otrasov, pričom sa zranilo celkovo sedemnásť ľudí a o život prišlo 15-ročné dievča, ktoré podľahlo ťažkým zraneniam. Do ulíc v panike vybehli aj ľudia, ktorí by mali byť v domácej karanténe. Z tohto dôvodu Chorvátsko v najbližších dňoch očakáva nárast počtu nakazených. V krajine tiež uviazlo niekoľko študentov, ktorí sa po zemetrasení rozhodli vrátiť sa na Slovensko.

„Chcela som ešte ostať, ale toto nás vystrašilo, aj spolužiaci a kamaráti odišli, čiže aj ja som začala uvažovať o tejto možnosti. Ambasáda ma kontaktovala už predtým, ale ja som vtedy ešte nemala záujem ísť domov. Bohužiaľ, ambasáda mi volala, že momentálne majú výpadok elektriny a nemajú prístup k zdrojom. Nevedela mi nič viac povedať, len to, že hranice so Slovinskom a Rakúskom sú stále otvorené, ale nejdú žiadne autobusy,“ povedala Petra.

Študentom bolo odporučené, aby sa pokúsili dostať domov na vlastnú päsť. Zberný autobus pre ľudí, ktorý smeroval na Slovensko, opustil Chorvátsko už minulý štvrtok (19.3.) ráno a podľa slov ambasády už žiaden ďalší nebude.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre