Košičanov kvôli rekonštrukcii Slaneckej cesty čaká výrub stoviek stromov a dopravné obmedzenia

KošiceSpravodajstvo

Prípravné práce potrvajú každý víkend do 28. marca.

V košickej mestskej časti Nad jazerom tento rok začne modernizácia Slaneckej cesty. Táto viac ako 20-miliónová investícia je financovaná z eurofondov. Súčasťou prípravných prác je aj výrub stromov, ktorý začal dnes a potrvá do 28. marca. Z tohto dôvodu musia vodiči každý víkend v čase od 7.00 do 18.00 hod. rátať s dopravnými obmedzeniami.

Projekt okrem výstavby štvorprúdovej cesty a rekonštrukciou všetkých križovatiek počíta aj s modernizáciou zastávok mestskej a prímestskej hromadnej dopravy, inštaláciou informačných systémov pre cestujúcich a vodičov a novým cyklochodníkom.

„V súčasnosti prebieha verejné obstarávanie na zhotoviteľa stavby, predpokladaný podpis zmluvy s víťazným uchádzačom by mal nastať v priebehu tohto leta. Pred začiatkom stavebných prác sa bude musieť v čase vegetačného pokoja vykonať výrub stromov umiestnených v koridore plánovaného rozšírenia Slaneckej cesty na štvorpruhovú komunikáciu,“ uviedol hovorca mesta Košice Vladimír Fabian.

Foto
Slanecká cesta / KR PZ Košice

Výrub stromov počas víkendov a štátnych sviatkov realizujú Mestské lesy Košice. Týka sa to lokality od mestskej časti Krásna smerom do centra mesta. Jeho dôvodom je naklonenie stromov a jednoduchšie technické prevedenie. Miesto výrubu je ohraničené páskou. Na stavenisko nie je umožnený vstup nepovolaným osobám, na čo dohliadajú aj príslušníci mestskej a štátnej polície.

„Hoci to pre motoristov a cestujúcich v MHD prinesie isté obmedzenia, chcem každého počas nasledujúcich víkendov poprosiť o trpezlivosť. Z nášho pohľadu bude počas celého trvania výrubu najdôležitejšia bezpečnosť. Chcela by som preto vyzvať všetkých pracovníkov, ktorí sa budú podieľať na výrube stromov, aby zabezpečili maximálnu bezpečnosť. Zároveň dôrazne žiadame všetkých obyvateľov, aby dodržiavali nielen aktuálny zákaz vychádzania, ale rešpektovali aj všetky súvisiace pokyny a obmedzenia počas výkonu týchto prác,“ povedala starostka mestskej časti Nad jazerom Lenka Kovačevičová.

Obmedzenia

Počas výrubu stromov je uzavretá príslušná časť Slaneckej cesty. Zároveň dôjde k výluke električkovej dopravy v celom úseku VSS, križovatka – Važecká. Vodiči môžu premávať obojsmerne po obchádzkovej trase, ktorá sa využíva predovšetkým pre vnútrosídliskové komunikácie (Levočská – Čingovská – Ždiarska – Važecká) a následne sa napája na Slaneckú cestu.

„Prevádzku MHD na celom sídlisku Nad jazerom budú od 9. januára až 28. marca počas víkendov v čase od 7.00 hod. do 18.00 hod. v plnom rozsahu zabezpečovať autobusy. Tie budú zastavovať na dočasne vyznačených zastávkach Levočská, Dneperská, Ladožská, Rovníková a Važecká, ktoré sa nachádzajú v blízkosti električkovej trate,“ vysvetlil Fabian.

Slanecká cesta je tento víkend uzavretá v úseku od križovatky s Rovníkovovou cez odbočku na Raketovú po križovatku s Galaktickou ulicou. Pred obchodným centrom na Rovníkovej boli odstránené betónové kvetináče. Ako doplnil Fabian, na Ždiarskej ulici dočasne pribudla dopravná značka s vyznačeným zákazom státia:

„MHD bude premávať po existujúcej trase na Slaneckej ceste po odbočenie na obchádzkovú trasu v križovatke Slanecká – Rovníková na Važeckú ulicu, pričom cestujúci na nástup a výstup využijú dočasné zastávky pri OC Važec.“

Tento víkend by sa mali vyrúbať stromy v úseku po Galaktickú ulicu, o týždeň neskôr po Raketovú ulicu. Ukončenie výrubu je naplánované na 16.00 hod., stromy sa potom budú odvážať na medziskládku. Slanecká cesta sa každú nedeľu v čase od 16.00 do 18.00 hod. vyčistí pred jej opätovným otvorením pre motoristov. Vo večerných hodinách sa skontroluje električková trať vrátane premerania napätia na trakčných stĺpoch tak, aby v nedeľu večer mohla byť obnovená električková doprava.

Výsadba stromov

Vzhľadom na to, že modernizácia Slaneckej cesty si vyžiada výrub 381 zo 430 stromov, za každý z nich sa vysadia dva ďalšie, celkovo pôjde o 774 kusov rôznych druhov drevín. V mestskej časti Nad jazerom by malo pribudnúť 149 stromov. Na ploche medzi električkovou traťou a Važeckou ulicou sa vysadí 30 drevín.

„Na menších plochách pri križovatkách dôjde k výsadbe 2392 kusov suchomilných trvaliek s celoročným pôsobením. V užších pásoch medzi cestou a komunikáciou pre peších, respektíve cyklistov sa vysadí 6330 kusov drevín nižšieho vzrastu. Na zvyšných plochách sa zaseje trávnatý porast,“ uzavrel Fabian.

Komentáre