Košice budú centrom osláv Celoslovenského dňa rodiny

KošiceZaujímavosti

Tohtoročnou témou je Otec nablízku.

15. máj je Medzinárodným dňom rodiny. Pri tejto príležitosti sa v metropole východu uskutoční Celoslovenský deň rodiny. Ako pre Rádio Košice povedal rímskokatolícky kňaz z Arcidiecézneho centra pre rodinu Martin Rečlo, tohtoročnou témou je Otec nablízku:

„Každoročne už od roku 2009 sa aj v Košiciach slávi Deň rodiny. Ten tohtoročný bude poňatý aj trošku celoslovensky, keďže ho pripravujeme ako Arcidiecézne centrum pre rodinu v Košiciach, ale v spolupráci s Fórom kresťanských inštitúcií. Tento rok sme sa rozhodli, že z Košíc deň po Medzinárodnom dni rodiny, čiže deň po 15. máji, hneď 16. mája je nedeľa a že to bude Celoslovenský deň rodiny z Košíc.“

Program sa kvôli pandémii presunie do online priestoru. Bude vysielaný z Kostola Božieho milosrdenstva na košickom Sídlisku KVP.

„Program v nedeľu bude pozostávať zo svätej omše, ktorá bude dopoludnia o 10.00 hod. Bude ju celebrovať otec arcibiskup Bernard Bober spolu s vladykom Cyrilom Vasiľom, ktorý sa prihovorí v homílii pri tejto svätej omši. Od 14.00 – 15.00 hod. bude program s pozvanými hosťami, svedectvami, kultúrnou vsuvkou. Bude tam kapela F6 a umelkyňa Zuzka Eperješiová. Zakončí sa to o 15.00 hod. modlitbou Korunky Božieho milosrdenstva, ktorú bude viesť otec biskup Marek Forgáč,“ konkretizoval Rečlo.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Otec nablízku

„Tohtoročná téma Dňa rodiny je Otec nablízku. Vybrali sme ju aj s ohľadom na Rok svätého Jozefa, ktorý v cirkvi slávime. Bol otcom a bol veľmi nablízku Márii, Ježišovi. Takisto to súvisí s Rokom rodiny, ktorý slávime v cirkvi.

Zdá sa, že postava otca v dnešnej dobe je trošku odsunutá nabok. Hovorí sa o kríze otcovstva. Chceme zdôrazniť a hlavne ďakovať všetkým mužom, ktorí sa rozhodli nielen byť otcami fyzicky, ale sa nimi aj stávajú. Sú nablízku svojej manželke, deťom. Chceme aj pozvať všetkých mužov, ktorí sú otcami, aby túto úlohu nanovo prijali. Poukazujeme aj na rolu duchovného otca a duchovného otcovstva a v neposlednom rade na tých, ktorým otec chýba z rôznych dôvodov, ale nejakí ďalší muži sú pre nich náhradnými otcami a pomáhajú im vyzrievať. Otec je ten, ktorý pomáha rásť, vyzrievať. Nezabúdame ani na nášho Nebeského Otca, ktorého máme všetci nablízku, bližšie ako každého iného.“

Arcidiecézne centrum rodiny v Košiciach pripravilo aj súťaž. Rečlo zdôraznil, že cieľom je nanovo si uvedomiť hodnotu otca:

„Súťaž má štyri kategórie – výtvarnú, fotografickú, audiovizuálnu a literárnu. Témy sú zaujímavé: Ako ocko rozosmial mamku, V náručí otca a mamy, Otec mi dal veľa, Akého otca potrebujem. Kategórie sú rozdelené na štyri podľa veku. Môžu sa zapojiť deti od šesť rokov a horná hranica veku je neobmedzená. Dôležité je, aby sa aj rodiny o tom doma rozprávali, aby si mohli nanovo uvedomiť hodnotu otca.“

 

Komentáre